fbpx
Ekonomi

Garanti BBVA Kömür Yatırımlarını Desteklemeyecek

Garanti BBVA, sağladığı yeşil sendikasyon kredisi kapsamında kömür yatırımı finanse etmeme taahhüdü verdi. Bankanın 2019 yılı Entegre Raporu’na göre, tükettiği elektriğin %100 yenilenebilir enerji kaynaklı olmasını sağlamak üzere elektrik alım anlaşmaları imzaladı.

Garanti BBVA 13 ayrı ülkeden 28 ticari bankadan 367 gün vadeli, Libor +2.25% ve Euribor +2.00 maliyetli olarak 594 milyon ABD Doları tutarında sendikasyon kredisi sağladı.

Yeşil Ekonomi’nin haberine göre banka tarafından yapılan açıklamaya göre kaynak Türkiye’de bir banka tarafından sürdürülebilirlik kriterleri kapsamında sağlanmış ilk kredi oldu. Kredi aynı zamanda dünya bankacılık sektöründe de şimdiye kadar sürdürülebilirlik kriterlerine bağlı olarak sağlanmış en yüksek tutarlı kredi oldu. 

Elektrik Tüketimi Yenilenebilir Kaynaklı Olacak, Kömür Yatırımı Finanse Edemeyecek

Kredi sözleşmesindeki kriterler kapsamında Garanti BBVA elektrik tüketimindeki yenilenebilir enerji payını asgari %80 düzeyine çıkarmak zorunda. Ayrıca banka bundan sonra yeni bir kömürlü termik santral projesini finanse edemeyecek.

Uluslararası bağımsız bir danışmanlık firması, mutabık kalınan kriterler üzerinden Garanti BBVA’nın performansını periyodik olarak değerlendirecek.

Garanti BBVA performansını iyileştirerek taahhüt etmiş olduğu kriterleri yerine getirirse de kredi faizinde indirime gidilecek ve kredinin maliyeti azalacak.

Banka 2020’de %100 Yenilenebilir Enerji Kullanacak

Bankanın 2019 yılı Entegre Raporu’nda yer alan bilgilere göre Garanti BBVA 2020 yılında 852 şubesi ve 55 binasında tüketeceği yaklaşık 91 milyon kilovat-saat elektrik ihtiyacının tamamını Zorlu ve Bereket Enerji’den karşılayarak, tükettiği elektriğin %100 yenilenebilir enerji kaynaklı olmasını sağlamak üzere elektrik alım anlaşmaları imzalamış durumda. Banka bu şekilde 2020 yılında elektrik tüketimi kaynaklı 46.100 ton CO2 eşdeğeri sera gazı emisyonunu da engellemiş olacak.

Yine rapordaki bilgilere göre banka 2014 yılından beri kömür santrallerine finansman sağlamadı ve yeni elektrik üretim yatırımları için sağladığı proje finansmanının tamamını yenilenebilir enerji projeleri oluşturdu. Yenilenebilir enerji yatırımları için sağladığı toplam finansman da 5,2 milyar ABD Dolarına ulaştı.

Bununla birlikte banka geçmişte toplam kurulu güçleri 6.000 MW düzeyinde olan İskenderun, Silopi, Göynük, Zetes III, Aliağa İzdemir ve Atlas kömürlü termik santrali yatırımları ile Yeniköy, Kemerköy, Kangal ve Seyitömer termik santrallerinin özelleştirme projelerinin finansmanlarında yer almıştı.

Sürdürülebilirlik kriterli kredi piyasa büyüklüğü üç yılda 122 milyar dolara ulaştı

2017 yılında uygulamaya geçen sürdürülebilirlik bağlantılı kredi uygulamasında ilk yıl 5 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü oluşmuştu. 2018 yılında 42 milyar dolara ulaşan piyasa büyüklüğü 2019 yılında ise ise 122 milyar dolara yükselmişti.

Bununla birlikte Garanti BBVA Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası Grubu içinde yer alan Uluslararası Finans Kuruluşu’ndan da toplamda 105 milyon ABD doları tutarında kaynak sağladı. Banka bu kaynağı Covid-19 salgınından ekonomik olarak etkilenen küçük ve orta ölçekli işletmeler için kullandıracak.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.