fbpx
İklim Panosu Politika

G7 Zirvesi’nin Ardından: İklim Değişikliğine Dair Somut Adımlar Eksik

Fransa’nın Biarritz kentinde gerçekleşen ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada‘dan oluşan G7 Zirvesi 26 Ağustos’ta sona erdi. Zirvenin çıktısı olarak liderlerin bir sayfalık bir bildiri yayınlama konusunda uzlaştığı belirtiliyor. Ancak bu bildiride iklim değişikliğine hiç yer verilmemesi dikkat çekiyor.

26 Ağustos’ta ABD, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada’nın katılımıyla gerçekleştirilen G7 zirvesine ev sahipliği yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yayımlanan basın bülteninde, çoğu insanın okumayacağı tipik bir “12 sayfalık” ve “teknik” bir bildiri yerine, G7 liderleri tarafından kabul edilen bir sayfalık ortak bildirinin yayınlanmasına karar verdiklerini söylüyor. Bu bildiride iklim değişikliğine hiç yer verilmemesi ise dikkat çekiyor. Zirvenin resmi belgeleri arasında yer alan üç sayfalık “İklim, Biyoçeşitlilik ve Çevre” özet raporunda ise iklim değişikliğinin insan ve çevre üzerinde yarattığı tehditlere dair bilgiler yer alırken ülkelerin ne gibi adımlar atacağına dair detaylı bilginin eksikliği ve “iklim” kelimesinin dahi geçmiyor oluşu göze çarpıyor. “Başkanlığın, bilimin acil bir eylem planının gerekliliğine dair güçlü kanıtlar sağladığını vurguladığı” belirtilse de metinde somut adımlar yer almıyor.

Zirvenin iklim değişikliği ve çevreye dair genel çıktıları ise şu şekilde:

İngiltere, Almanya ve Fransa, Birleşmiş Milletler (BM) Yeşil İklim Fonu’na (GCF) katkılarını iki katına çıkaracaklarını açıkladı.

– 23 Eylül’de yapılacak BM İklim Zirvesi’ne genç nesli arkalarına alarak başlayacaklarını söyleyen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Paris Anlaşması’nın artık yeterli olmadığını ve G7 ülkelerinin örnek olacak şekilde hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

– Macron, Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera ile iki gün önce gerçekleştirdiği basın toplantısında Amazonlar için iki aşamalı bir eylem planı açıkladı:

  • Orman yangınlarını durdurmak için G7 ülkelerinin derhal 20 milyon dolar destek sağlaması ve destek talebinde bulunan ülkeler için yangınları söndürmeye yardımcı olacak askeri güçlerin konuşlandırılması.
  • BM Zirvesi’nde G7 ülkeleri ile Amazon ormanlarının bulunduğu ülkelerde yangınların önlenmesi ve ağaçlandırmayı destekleyen projelere yönelik bir ittifakın oluşturulması konusunun görüşülmesi.

– Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Sahraaltı Afrika ülkelerine Amazon yağmur ormanlarındakine benzer ölçekteki yangınlarla mücadele edebilmelerine yardımcı olmak için uluslararası bir kampanya yürütmeyi düşündüğünü söyledi. Macron, G7 Zirvesi’nin son gününde sosyal medya hesabından “Ormanlar, Sahraaltı Afrika’da da yanıyor. Amazon ormanları için açıkladığımıza benzer bir girişimi başlatma olasılığını inceliyoruz” açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.