;
Politika

Fransa’da Trenle 2,5 Saatten Az Süren Uçuşlar Son Buluyor

Fransa’da trenle 2,5 saat mesafedeki yerlere uçakla yolculuk yasaklanıyor.

Fransız Parlamentosu’nda yapılan bir oylama ile karbon emisyonlarının düşürülmesi amacıyla trenle iki buçuk saatten azbir sürede kat edilebilecek mesafedeki iç hat uçuşlarının kaldırılması teklifi kabul edildi.

İklim krizi ile mücadele için alınan karar, Fransa’da karbon emisyonlarını 2030’da 1990 yılı seviyelerine göre %40azaltmayı hedefliyor.

Oylama, Paris’in, ulusal havayolu şirketi Air France’ın 4 milyar euroluk kaynak sağlanarak yenidensermayelendirilmesine katkıda bulunacağını açıklamasından birkaç gün sonra geldi.

Fransa Sanayi Bakanı Agnes Pannier-Runacher, havacılık sektöründen gelen ve “bazı iç hat uçuşlarının yasaklamanınsırası olmadığı” yönündeki eleştirileri reddederek Air France’a yapılan kurtarma paketi ile iklim tasarısı arasında herhangibir çelişki olmadığını dile getirdi.

Tasarının içeriğini yetersiz bulan çevre aktivistleri ise iki buçuk saatin az olduğunu, dört saat mesafenin altındaki iç hatuçuşlarının kaldırılmasını talep ediyor.

Çevreciler aynı zamanda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u, daha önce iklim kriziyle mücadele için verdiği sözlerisulandırmakla suçladı.

Ulusal Meclis’te yapılan oylama ilk adımı oluşturuyor. Tasarı bundan sonra Senato’ya ardından da üçüncü ve son oylamaiçin Macron’un iktidar partisi ve müttefiklerinin çoğunlukta olduğu alt mecliste yeniden oylanacak.

Bu arada analistler, hava trafiğinin 2024’ten önce, salgın öncesi seviyelere dönmeyebileceği tahmininde bulunuyor.

Etiketler