;
Ekonomi Politika

Fransa Maliye Bakanı: Fosil Yakıtlardan Kurtulmak Enflasyonla Mücadeleye Yardımcı Olacak

Fransa Maliye Bakanı Le Maire, mevcut enflasyonun %60’ının fosil yakıt fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını ifade etti.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin maliye bakanlarının Brüksel’de gerçekleştirdiği Ekonomik ve Mali İşler Konseyi (ECOFIN) toplantısının bitiminde basına açıklamalarda bulundu.

Toplantıda ilk olarak Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik etkilerinin görüşüldüğüne işaret eden Le Maire, “Çok zor bir döneme giriyoruz. Bunun hepimiz farkındayız” ifadesini kullandı.

Le Maire, enflasyonun geri döndüğünü ve bununla birlikte arz sıkıntıları da yaşandığını anımsatarak, “Enflasyonla mücadele AB üyesi 27 ülke için bir numaralı önceliktir. Bu konu hakkında uzun süre fikir alışverişinde bulunduk” dedi.

Enflasyona karşı hem kısa hem de uzun vadeli mücadele edilmesi gerektiği konusunda bakanların aynı fikirde olduğuna dikkati çeken Le Maire, doğalgaz, elektrik, benzin ve gıdadaki fiyat artışlarından en fazla zarar gören vatandaşlar ve yoksul hanelerin hızla desteklenmesinin önemini vurguladı.

“Fosil Kaynaklarından Kurtulmak Enflasyona Karşı Mücadeleye Yardımcı Olacak”

Le Maire, söz konusu desteklerin enflasyon düştüğünde ise kaldırılması gerekeceğini anlattı. Yenilenebilir ve karbon bazlı olmayan enerji kaynaklarına daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirten Le Maire, “Bugünkü enflasyonun %60’ı fosil enerji fiyatlarındaki artıştan kaynaklanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Le Maire, fosil enerji kaynaklarından kurtulmanın enflasyona karşı mücadeleye yardımcı olacağını söyledi.

AB Komisyonu’nun üye ülkelerin kamu harcamalarını sınırlandıran Birlik mali kurallarının 2024’e kadar uygulanmamasını içeren teklifini de değerlendirdiklerini anlatan Le Maire, “Bu karar bize desteğe ihtiyaç duyabilecek tüm yurttaşlarımıza geçici ve hedefe yönelik yardım sağlamak için gerekli alanı sağlıyor” dedi.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi