;
Politika

Facebook Yüzde 100 Yenilenebilir Hedefine Ulaştığını Açıkladı

Facebook artık tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından güç aldığını ve net sıfır emisyona ulaştığını açıkladı. Şirket, rüzgar ve güneş enerjisi projelerine 8 milyar dolar harcadı.

Sosyal medya devi Facebook, küresel operasyonlarının artık %100 yenilenebilir enerji ile desteklendiğini ve sıfır emisyona ulaştığını duyurdu.

2018’de belirlediği yenilenebilir enerji hedeflerine üç yıl içinde ulaşarak dünyanın en büyük yenilenebilir enerji alıcılarından biri haline gelen Facebook, 63 yenilenebilir projeyle ofis ve veri merkezlerinin elektrik ihtiyaçlarını karşılıyor.

Şirket, 18 eyalet ve beş ülkede 6 GW’tan fazla rüzgar ve güneş enerjisi sözleşmesi yaparak hedeflerine ulaşmayı başardı.

Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg rüzgar ve güneş enerjisi üretimi için 63 projeye 8 milyar dolar yatırım yaptıklarını ve 10 binlerce insana istihdam sağladıklarını ifade etti.

Facebook EMEA Sürdürülebilirlik Yöneticisi Eoghan Griffin, Euronews Living’e yaptığı açıklamada “İklim konusundaki ilerlememizi büyük ölçüde ve hızlı bir şekilde artırdık, şimdi ofislerimizi ve veri merkezlerimizi çalıştırmak için yeterli yenilenebilir enerji tedarik etmek için enerji sağlayıcılarıyla birlikte çalışıyoruz” dedi.

Griffin, “Bir veri merkezi inşa edeceğimizi varsayalım. Çalıştırmak için kabaca ne kadar enerji gerektiğini biliyoruz, bu nedenle bu sürecin çok erken safhalarında bir enerji tedarikçisiyle ortak çalışarak onlara pazar hakkında bir fikir vereceğiz. Böylelikle, bunu önceden taahhüt edebiliyoruz ve ister güneş panelleri ister rüzgar türbinleri olsun, altyapıyı finanse edebiliyorlar” ifadelerini kullandı.