;
Politika

Facebook İklim İnkarcılığını Yaymakla Suçlanıyor

Kampanyacılar, Facebook’un iklim inkarcılığı ile mücadele etmesi için daha fazlasını yapması gerektiğini söylüyorlar.

Bir kampanya grubu, Facebook’u iklim değişikliği inkarını sistematik olarak yaymakla suçladı.

Çevrimiçi iklim değişikliği inkarcılığına ve yanlış bilgilendirmeye karşı koymayı amaçlayan bir kampanya grubu olan Stop Funding Heat, sosyal medya devinin doğrudan reklam platformlarında iklim inkarcılığını yaydığını söylüyor.

Stop Funding Heat’in araştırmacısı Sean Buchan, Euronews’in sosyal medya haber masası The Cube’a “Facebook, pek çok kez apaçık bir şekilde iklim değişikliğinin inkarı ile ilgili içerik için para aldı. İş modellerinin tamamı bu şekilde çalışıyor, platformda organik gönderiler dediğimiz paylaşımların arasına koymak için reklamcılardan para alıyorlar” dedi.

Grubun 40 sayfalık çalışması, Facebook’un kamu politikalarının hiçbirinde iklime dair yanlış bilgilendirmeden bahsedilmediğini ve mevcut politikaların etkisiz olduğunu iddia ediyor.

Şirket ayrıca içeriği incelemek ve derecelendirmek için üçüncü taraf doğruluk denetleyicileri kullanıyor.

Bir Facebook sözcüsü “Üçüncü taraf doğrulayıcılar bu içeriği yanlış olarak değerlendirdiklerinde, bir uyarı etiketi ekliyoruz ve dağıtımını daha az kişinin görmesi için azaltıyoruz. Ayrıca Sayfalara, Gruplara ve iklimle ilgili yanlış iddialar paylaşmaya devam eden hesaplara karşı da önlem alıyoruz” dedi.

Stop Funding Heat, şirketin İklim Bilimi Bilgi Merkezi’nin yeterince faydalı olmadığını söyledi.

Buchan, “Facebook için önerilerimizin ilk sırasında, platformlarında iklim inkarcılığı için para almayı bir an önce durdurmaları yer alıyor. İkincisi, topluluğu güncelleyin ve iklim değişikliğine dair yanlış bilgileri içerecek şekilde reklam yönergeleri standartlarını uygulayın. Ayrıca Facebook’un, platformlarındaki iklim değişikliği yanlış bilgilerinin kapsamı … ve ne kadarının durdurulduğu konusunda daha açık olmasını istiyoruz” dedi.

Stop Funding Heat’e göre 2021, iklim değişikliğiyle ilgili yanlış bilgiler için şimdiye kadarki en zorlu yıl olacak.