;
Ekonomi

Ezine Belediyesi Yüzünü Güneşe Çevirdi: 1 MW’lık Proje 2021’de Hayata Geçecek

Çanakkale’nin Ezine Belediyesi, kurulacak güneş enerjisi santralı ile 2021 yılının Nisan ayında enerji üretimine başlayacak.

4.400 panelden oluşan proje, Ezine Belediyesi’nin enerji tüketiminin tamamını karşılayacak. Danişment Mahallesindeki 14 bin metrekare belediye arazisi üzerine güneş enerjisi santralı kurulması için başlatılan çalışmalarda son aşamaya gelindi.

Ezine Belediyesinin tükettiği elektrik enerjisinin tamamının karşılanacağı proje 2021 yılının Nisan ayında hayata geçirilecek. Planlanan proje kapsamındaki güneş enerjisi santralı, 1 MW kurulu güce sahip olacak. Proje içerisinde 4.400 panel yer alacak.

Belediyenin enerji yükünü azaltacak proje için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, “Çevremize ve doğamıza önem veren bir yerel yönetim anlayışıyla belediyemiz tesislerinin; Su Arıtma, Katı Atık Arıtma, Sosyal Alanlar, Pazaryeri, Etkinlik merkezi, parklar ve tüm hizmet binalarımızın elektrik tüketim maliyetlerini sıfıra düşürmek için güneş enerji santralı projesini hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Yenilenebilir enerjiden istifade etmek ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak amacıyla Danişment Mahallemizdeki belediyemize ait 14 dönümlük arazide güneş enerji santralı kurulumu için proje çalışmalarımız başladı. Ezine’mize hayırlı uğurlu olsun” dedi.