;
Bilim

Erzurum’daki Bataklıklar “Kesin Korunacak Hassas Alan” İlan Edildi  

erzurum bataklıkları

Cumhurbaşkanlığı kararı ile ülke genelindeki 12 yerle beraber Erzurum Bataklıkları da “kesin korunacak hassas alan” olarak ilan edildi. Aralarında nesli tükenmek üzere olan kuşların da olduğu birçok canlının yaşam alanı olan bataklıklar, tarım ve hayvancılık faaliyetleri ve kuraklık nedeniyle son yıllarda her geçen gün aşan kaybediyordu.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile Bolu, Balıkesir, Erzurum, Mersin ve Sakarya’da doğal sit alanı kapsamına giren 12 yer “kesin korunacak hassas alan” olarak ilan edildi. Karar, resmi gazetede yayımlandı. Buna göre Bolu’nun Seben ilçesindeki Solaklar Köyü Kaya Yerleşimi, Balıkesir’in Marmara ilçesindeki Marmara Adası-Saraylar ile Merkez mevkileri, Erzurum’un Yakutiye ilçesindeki Erzurum Bataklıkları Potansiyel Doğal Sit Alanı, Mersin’in Anamur ilçesindeki Mamure Kalesi, Dragon Çayı ve Pullu Ormanı (MER 18), Aydıncık ilçesindeki Gilindere Mağarası ve Aydıncık Adası, Bozyazı ilçesindeki Arsinoe Antik Kenti (MER 12) ve Sakarya’nın Geyve ilçesindeki Beşiktaş Vadisi ve Sop Deresi Vadisi Potansiyel Doğal Sit Alanı’nın “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Erzurum Bataklıkları Alarm Veriyordu  

“Kesin korunacak hassas alan” ilan edilen yerlerden olan Erzurum’daki bataklıklar, son yıllarda alarm veriyordu.  Yakutiye ilçesinde bulunan ve binlerce canlıya yaşam alanı olan bataklıklar, birçok göçmen kuş türü tarafından yumurtlama alanı olarak kullanılıyor. Bataklıkta, nesli tükenmek üzere olan Nesli küresel ölçekte tehlike altında bulunan Toy ve Sürmeli Kızkuşu cinsleri de yaşıyor.

Ancak 8632 hektar büyüklüğünde olan bataklıklar, son yıllarda yanlış tarım ve hayvancılık faaliyetleri ve kuraklık karşısında önemli bir tehlike ile yüz yüze. Bataklıkların her geçen gün alan kaybetmesi, orada yaşayan canlıların yaşamı ile beraber doğal zenginliği de tehdit ediyor.

Öte taraftan bataklıklar, uzun yıllardır birçok yerli ve yabancı turistin ve fotoğrafçının uğrak yerleri arasında yer alıyor.

Daha Önce “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” Tescil Edilmişti  

Bataklıklar, geçtiğimiz Nisan ayında ise “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak tescil edilmişti. 27 Nisan 2023 tarihinde yayımlanan resmi gazetede yer alan kararda şu ifadeler yer almıştı:

“Erzurum ili, Yakutiye ilçesi sınırları içerisinde yer alan Erzurum Bataklıkları Potansiyel Doğal Sit Alanı aşağıdaki haritada gösterildiği şekliyle Bakanlık Makamı’nın 13.04.2023 tarihli ve 6217294 sayılı Bakan Olur’u ile “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak tescil edilmiştir. “Kesin Korunacak Hassas Alan” tesciline yönelik yürütülen idari süreç devam etmektedir.”

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi