;
Bilim

Erciyes’te Yetersiz Kar Yağışına Çözüm Suni Kar

suni kar

Erciyes’te yetersiz kar yağışı nedeniyle kayak pistleri için suni kar üretiliyor.

Erciyes’te, mevsiminde yeterince yağmayan karın suni olarak üretilmesi için farklı metotlar uygulanıyor.

AA’nın haberine göre, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan kayak merkezinde uygun hava koşullarında hem gündüz hem de gece boyu devam eden suni karlama çalışmalarıyla pistler beyaz örtüyle kaplanıyor.

Kurak giden mevsim için yönetimin aldığı kararla Develi, Hacılar, Tekir, Hisarcık gibi bölgelerde 160 karlama makinesi ile yapay kar üretiliyor.

Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, son yıllarda küresel ısınma nedeniyle mevsimlerin neredeyse birer ay kaydığını söyledi.

Cıngı, Erciyes’te 2 bin 200 metrede kayak faaliyetlerine başlandığını, Avrupa’da ise bu rakımın 600-800’e kadar düştüğünü belirtti.

Cıngı, küresel ısınmanın Avrupa’da düşük irtifadaki kayak merkezlerini daha fazla etkilediğine işaret etti.

“Suni karlama sistemimizi çok verimli kullanıyoruz. Her yıl kar yağışı olmadan kayak faaliyetlerimizi başlatıyoruz ve aralık ayı içerisinde peyderpey hiç kar yağmasa dahi kayak merkezimizin pistlerini açma imkanına kavuşuyoruz. Karlama sistemleri artık kayak merkezlerinin olmazsa olmazı hüviyetine büründü. Çünkü şu anda Avrupa’daki iklim çalışmalarının bir kısmını kayak merkezlerinin önümüzdeki 5, 10, 50 yıldaki durumu ilgilendiriyor. Dünyada kayak merkezi olup da suni karlama ihtiyacı olmayan bir nokta neredeyse kalmadı diyebiliriz. Eğer özellikle uluslararası iddianız varsa, yurt dışından da misafir getirme maksadı güdüyorsanız bunu kar garantili kayak merkezi olarak yurt dışı piyasasına da sunmak zorundasınız. Biz Erciyes olarak her yıl bu dönemlerde kar üretiyoruz. Aralığın çoğu zaman ilk haftası veya ikinci haftası içerisinde kayak pistlerimizi açıyoruz. Ondan sonra da ocak ayı içerisinde yoğun olarak yağan karla beraber sezonumuz mayısa kadar devam ediyor.”

Sahada yaklaşık 160 makina ile karlama yaptıklarını aktaran Cıngı, bu makinaların farklı kategorilerde, mobil ve direk tipi modelleriyle pistlerin durumuna, eğimine, genişliğine göre hareket ettiklerini anlattı.

Cıngı, karlama çalışmalarına ilişkin ise şunları aktardı: “Saatte 8 bin 750 metreküp kar üretebiliyoruz. Hacılar ve Tekir kapılarda iki su kaynağımız var. Tekir göletimiz ve Hacılar Kapı’daki suni göletimizden tesisatımızı besliyoruz. Su kaynaklarından aldığımız suların yüksek basınçla havaya püskürtülmesi neticesinde kar oluşumu sağlanıyor”