;
Ekonomi

“Enerjide Dışa Bağımlılığı Azaltmak için Yerli Enerjiye Geçiş Şart”

Prof. Dr. Emre Alkin, enerji ithalatından kaynaklanan cari açığın kapatılması için yerli ve temiz enerjiye geçilmesi gerektiğini ifade etti. 

Havaların giderek soğumaya başladığı bu günlerde vatandaşın cebinden çıkan paranın büyük bir kısmı elektrik tüketimine gidiyor. Kış aylarında tüketilen enerji miktarı yaz aylarına göre ortalama 2,2 kat artıyor. Isınmanın kimi yerlerde klima ve kombi ile sağlanması da elektrik tüketimini artırıyor. Tüm ay boyunca açık olan bir kombi ortalama 8 – 10 LED ampulün tükettiği kadar enerji harcıyor. Enerji tüketiminin Türkiye’nin cari açığında %70’lik bir yer kapladığını aktaran Altınbaş Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi, ekonomist, yazar Prof. Dr. Emre Alkin, enerji ve elektrik gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Alkin, Türkiye’de tüketilen elektrik enerjisinin bir önceki yıla göre %2,2 artarak 303,3 milyar kilovata ulaştığını hatırlatırken, 2019 yılı itibari ile kurulu gücümüzün kaynaklara göre dağılımının; %31,4’ü hidrolik enerji, %29’u doğalgaz, %22,4’ü kömür, %8,0’ı rüzgar, %6,0’ı güneş, %1,5’i jeotermal ve %1,7’si ise diğer kaynaklar şeklinde olduğunu vurguladı.

Alkin, “Buna karşın Türkiye’de tüketilen elektriğin büyük bir çoğunluğu hâlâ yurt dışından ithal ediliyor. 2019 Eylül ayı elektrik ihracatı 168 milyon 33 bin kilovatsaat olarak açıklandı. Her geçen gün ülkemizde elektrik üretimine yönelik yeni santrallar açılmasına karşın enerjide dışa bağımlılığımız devam ediyor. İthal edilen her bir kilovatsaat elektrik, ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor.” dedi.

Ülke ekonomisinin cari açığa olan etkisini azaltmanın tek yolunun temiz ve yerli enerji üretiminden geçtiğini ifade eden Alkin, “Ülkemiz pek çok doğal enerji kaynağı açısından dünya sıralamasında ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Öte yandan küresel ısınma ve iklim değişikliği her geçen yıl etkisini daha da hissettiriyor. Temiz ve yenilenebilir olmayan enerji üretiminde ortaya çıkan karbon emisyonları, aşırı hava olaylarının şiddetlenmesine ve her geçen gün doğal enerji kaynaklarının daha da azalmasına neden oluyor” diye konuştu.

Tüm bu nedenlerden ötürü karbon emisyonunu artıran fosil yakıtlardan enerji üretimi yerine temiz enerji üretiminin artırılması ve desteklenmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Alkin, “Yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş, jeotermal ve rüzgar enerjisi, aynı zamanda ülkemizin cari açığının kapanmasında da büyük rol oynayabilir. Temiz enerji sayesinde karbon salımını azaltarak, hem ülkemizde hem de dünyada küresel ısınmanın neden olduğu etkilerin minimize edilmesini sağlayabiliriz.” dedi.

Alkin, “Vatandaşın cebinden çıkan her bir kuruşun neredeyse çoğu elektrik faturalarına gidiyor. Harcadığımız enerjiyi verimli kullanmak çok önemli. Gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakabilmek için temiz enerji kullanımına geçmek gerekiyor” diye konuştu.