;
Ekonomi Politika

En Büyük Yatırımcı Grubu, Şirketleri Kömürü Bırakmaya Zorluyor

Dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden ve emeklilik planlarından oluşan bir grup yatırım yaptıkları şirketlere yeni termik kömür santrallarını finanse etmemeleri, sigortalamamaları, inşa etmemeleri, geliştirmemeleri veya planlamamaları uyarısında bulundu.

Dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden ve emeklilik planlarından bazıları, yatırım yaptıkları şirketleri yeni termik kömür santrallarını finanse etmemeleri, sigortalamamaları, inşa etmemeleri, geliştirmemeleri, planlamamaları veya olası tasfiyeler de dahil olmak üzere yaptırımlarla karşılaşmamaları konusunda uyardı.

Üyeleri arasında Alman sigorta şirketi Allianz ALVG.DE’nin de bulunduğu ve toplamda 5 trilyon dolarlık varlıkları yöneten Net-Zero Asset Owner Alliance, portföylerinde daha sıkı karbon limitleri belirleme taahhüdünün ardından çağrıda bulundu.

Paris Anlaşması’nın şartlarını karşılamak için, gelişmiş ekonomilerin 2030 itibarıyla kömürün çoğunu küresel ölçekte aşamalı olarak; 2040 itibarıyla ise tamamen kaldırması gerekiyor.

Reuters tarafından görüntülenen Pazartesi günü yayımlanacak bir rapor, ittifak gruba ait tüm şirketlerin kömürden uzaklaşmak için kendi planlarını geliştirmeleri gerektiğini söylüyor.

Grup, şirketlere rehberlik etmek için, şu anda aktif olarak inşa edilmekte olan kömür santralları dışında hiçbir termik kömür santrali finanse edilmemesi, sigortalanmaması, inşa edilmemesi, geliştirilmemesi veya planlanmamasına yönelik bir dizi temel ilke yayımladı.

Raporda, “İttifak üyeleri, portföylerimizdeki tüm şirketlerin, dahil oldukları faaliyetler, operasyonlar ve projeler üzerindeki daha geniş etkileri konusunda sağlam bir anlayışa sahip olması gerektiğine inanıyor” diyor.

Ayrıca, kömür madenleri ve ilgili altyapının yanı sıra diğer ürün veya hizmetlerin tedariki de dahil olmak üzere inşaat öncesi aşamada olan tüm yeni termal kömür projelerinin derhal iptal edilmesi gerekiyor.

Buna ek olarak raporda, karbon yakalama veya depolama teknolojisi kullanmayan mevcut tüm kömür yakıtlı elektrik üretiminin aşamalı olarak sonlandırılması gerektiği belirtiliyor ve “Bu ilkelerle uyumlu olmayan faaliyetlere ve projelere katılım, net sıfır hedeflerimizle ve yatırım yaptığımız şirketlerin farklı dekarbonizasyon stratejilerine ilişkin beklentilerimizle uyuşmuyor” deniyor.