;
Politika

Ege’yi Hortum Vurdu: En Az 16 Kişi Yaralandı

İzmir’in Çeşme ilçesinde oluşan hortum nedeniyle en az 16 kişi yaralandı. İlçede ağaçların devrildiği, araçlar savrulduğu ve evlerin çatılarının uçtuğu görüldü. Bölgeye takviye kurtarma ekipleri ve itfaiye sevk edildi. Ayvalık’ta da oluşan hortum nedeniyle hasar meydana geldi.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İzmir’in Çeşme ilçesinde meydana gelen hortum ve aşırı rüzgar nedeniyle 16 kişinin yaralandığını bildirdi. Çataklı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ilçeye bağlı Alaçatı mahallesinde hortum ve aşırı rüzgar sonucu bir vinçin inşaat alanındaki işçi barakalarının üzerine devrildiğini belirtti.

9’u burada olmak üzere kötü hava koşulları nedeniyle toplam 16 kişinin yaralandığını ve hastaneye kaldırıldığını ifade eden Çataklı, AFAD ve ilgili kurumların çalışmalarını sürdürdüğünü, durumun stabil olduğunu kaydetti.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, yaptığı açıklamada, Alaçatı Port bölgesinde akşam saatlerinde oluşan hortumun karada ve denizde hasara yol açtığını söyledi.

Hortum nedeniyle inşaat şantiyesinde bir vincin devrildiği ve 10’dan fazla kişinin yaralandığı bilgisini veren Oran, 3 teknenin de battığını ifade etti.

Karada ağır hasarın oluştuğunu belirten Oran, “Aralarında 200-250 hayvanın bulunduğu bir büyük damın da yer aldığı damlar da zarar gördü” dedi.

Ekrem Oran, hortum nedeniyle şu an için bir can kaybı olmadığını, belediye ekiplerinin sahadaki kurtarma, yardım ve hasar tespit çalışmaları yaptığını aktardı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de sosyal paylaşım hesabından yaptığı açıklamada, “Çeşme Alaçatı Port civarında oluşan hortumun maddi zararı büyük. AKS ekiplerimiz başta olmak üzere Büyükşehir Belediyesi tüm kurumsal gücüyle vatandaşlarımızın yanında” ifadelerini kullandı. Soyer, paylaşımında yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; Ankara, Kastamonu, Çorum ve Orta Karadeniz bölgesi için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısında bulunuldu. Açıklamada, İzmir’in Çeşme ilçesinde meydana gelen hortumun yanı sıra, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde de akşam saatlerindeki fırtına ve hortum sebebiyle birçok ev ve iş yerinin hasar gördüğü duyuruldu.

Ayvalık’ta da çatılar uçtu

Ayvalık’ta gece saatlerinde etkili olan sağanak yağış ve lodosun ardından hortum meydana geldi. Hortum sonucu bölgede bulunan çok sayıda evin çatısı uçarken olay yerine AFAD ve itfaiye ekipleri sevk edildi.