;
Ekonomi Politika

Dünyanın En Büyük Üçüncü Emeklilik Fonu Yeni Kömür Santralı Finanse Etmeyecek

Dünyanın en büyük üçüncü emeklilik fonu olan Kore Ulusal Emeklilik Fonu, yeni kömürlü termik santralları finanse etmeyi durduracağını açıkladı.

Kore Ulusal Emeklilik Fonu, iklim krizini yönetmeye yönelik acil ihtiyacı gerekçe göstererek yurtiçi ve yurtdışındaki yeni kömür santrallarının inşasını finanse etmeyi durdurmayı taahhüt etti.

Ancak uzmanlar, bu açıklamanın kapsam açısından beklenenden çok daha az iddialı olduğunu belirtiyor. Benimsenen bu yeni politika, kömür madenciliği ve elektrik üretimi gibi var olan diğer kömür işletmeleri için değil, yalnızca yeni kömürlü termik santralların inşası için geçerli olacak.

Emeklik Fonu Yönetim Komitesi, bu yeni politikaya dair ayrıntıları hazırlamak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu ve uygulamanın aslında yılın ikinci yarısında araştırma yaptıktan sonra yürürlüğe girmesinin beklendiğini belirtti.

Kore Ulusal Emeklilik Fonu, Aralık 2019 itibarıyla yönettiği 637 milyar dolar değerindeki varlığı ile dünyanın 3. büyük emeklilik fonu konumunda. Fon, kömüre yüksek oranda bağımlı kalması nedeniyle uzun süredir eleştirilere maruz kalıyordu.

Norveç Devlet Emeklilik Fonu ve İngiltere Ulusal İstihdam Tasarruf Vakfı gibi büyük uluslararası fonlar ise, fosil yakıt endüstrisiyle tüm bağları kesmeye başladılar.

Yakın tarihli bir rapor, Kore Ulusal Emeklilik Fonu ve diğer finansman kuruluşlarının sponsor olduğu Güney Kore’nin kömüre dayalı elektrik santrallarının, 1983 yılından bu yana yaklaşık 9500 erken ölüme neden olduğunu ve sağlık ve refah harcamaları nedeniyle 16 milyar dolarlık bir maliyeti olduğunu gösteriyor.