;
Ekonomi

Dünya Bankası: Enerji Fiyatları Bu Yıl Yüzde 59,1 Artacak

enerji fiyatları

Dünya Bankası, enerji fiyatlarının bu yıl %59,1 artmasının ardından 2023’te %11,2 düşmesinin beklendiğini bildirdi.

Enerji krizi; Ukrayna’daki savaş, Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımları ve Rusya’nın Avrupa’ya gaz ihracatını düşürmesine paralel olarak derinleşiyor. Uzmanlar, enerji fiyatlarının bu yıl artmaya devam edeceğini öngörüyor.

Dünya Bankası’nın Emtia Piyasaları Görünüm Raporu’nun Ekim 2022 sayısında da bu yıl için artış beklendiği bildirildi.

Enerji fiyatlarının bu yıl %60’a yakın yükseleceği tahmin ediliyor

Yükselen emtia fiyatlarının enflasyonist baskıları uzatabileceği vurgulanan raporda, petrol, doğalgaz ve kömürün oluşturduğu enerji emtia fiyat endeksinin bu yıl geçen yıla kıyasla %59,1 yükselmesinin beklendiği kaydedildi.

Raporda, enerji fiyat endeksinin 2023’te ise %11,2 düşmesinin beklendiği, ancak söz konusu düşüşe rağmen fiyatların son beş yıldaki ortalamanın %75 üzerinde olmaya devam etmesinin beklendiği bildirildi.

Tarım ürünleri, metaller ve mineraller gibi enerji dışı emtia fiyatlarından oluşan endeksin ise bu yıl %10,5 artacağının tahmin edildiği belirtilen raporda, söz konusu endeksin gelecek yıl ise 8,1 düşmesinin öngörüldüğü aktarıldı.

Raporda, Brent türü ham petrolün varil fiyatının bu yıl geçen yıla kıyasla %42 artışla ortalama 100 dolar seviyesinde olacağı, 2023’te ise %8 azalışla ortalama 92 dolara gerilemesinin beklendiği aktarıldı.

Raporda, tarımsal ürünlerin fiyat endeksinin ise bu yıl %13,4 artmasının beklendiğine işaret edilirken, gelecek yıl %4,5’lik azalış öngörüldüğü aktarıldı.

Metal fiyatlarının ise bu yıl %2,9 artarken gelecek yıl %15 düşeceğinin tahmin edildiği belirtilen raporda, metal fiyatlarındaki düşüş beklentisinin büyük ölçüde zayıf küresel büyüme ve Çin’deki ekonomik yavaşlama endişelerinden kaynaklandığı belirtildi.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi