;
Bilim

Diyarbakır Ergani’de Yangın: 50 Hektarlık Alan Zarar Gördü   

diyarbakır

Türkiye’nin birçok bölgesinden yangın haberleri gelmeye devam ediyor. Son olarak Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde orman yangını yaşandı. Gün boyunca müdahale edilen yangın sonucu 50 hektarlık alan zarar gördü. 

Doğusundan batısına ülkedeki birçok orman ve yeşil alan yangınlarla harap olmaya devam ediyor. Şırnak, Çanakkale, Tekirdağ ve Bilecik’ten sonra yangınların yeni adresi Diyarbakır’ın Ergani ilçesi. Ergani’nin Değirmendere Mahallesi kırsalında çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle hızlı bir şekilde büyük bir alana yayıldı. Sebebi bilinmeyen yangına karşı köylüler, Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğü, Ergani Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve jandarma ekipler büyük mücadele verdi.

Gece Söndürüldü Sabah Yeniden Alev Aldı  

Perşembe gece boyunca süren söndürme çalışmaları başarılı oldu ancak sabah saatlerinde aynı bölge yeniden yanmaya başladı. Saatlerce dağlık alanda etkisini gösteren yangın, yerleşim yerlerine doğru ilerledi. Diyarbakır Orman İşletme Müdürlüğü çalışmalarla ilgili bir açıklama yayımladı ve “Ergani Değirmendere Mahallesi’nde mera alanında dün gece yangın çıktı. Ekiplerimiz yangını başarılı bir şekilde kontrol altına aldı ve soğutma çalışmalarını tamamladı. Ancak sabah saatlerinde yangın yeniden alevlendi. Ekiplerimiz yangına müdahale etmeye devam ediyor” sözlerine yer verdi. Müdürlük, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada ise ikinci yangının da söndürüldüğü bilgisi verdi.

Sabah yeniden alevlenen yangına 8 saat boyunca müdahale edildi ve saat 15.00 sularında yeniden söndürüldü. Bölgedeki soğutma çalışmaları sürüyorken, yangın sonucu 50 hektarlık alanda yer alan mera, bağ ve bahçeler ile gruplar halinde ağaçların olduğu korulukların zarar gördüğü belirtildi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde de Temmuz ve ağustos aylarında birçok defa yangın çıkmış ve hektarlarca ormanlık alan tahrip olmuştu.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi