;
Bilim

Deprem Nedeniyle Yaşamını Yitirenlerin Sayısı Artıyor

deprem

AFAD’dan yapılan son açıklamaya göre deprem nedeniyle can kaybı 3 bin 381’e çıktı.

AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, can kaybının 3 bin 381’e, yaralı sayısının 20 bin 426’ya yükseldiğini açıkladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 günlük milli yas ilan edildiğini duyurdu.

AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, “Şu ana kadar 285 artçı var. Her dakika yeni sarsıntılar meydana geliyor. Vatandaşlarımızın bir kez daha binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz” dedi. Tatar, “Şu ana kadar yaşamını yitirmiş kişi sayısı 3 bin 381, yaralı sayısı 20 bin 426, şu ana kadar teyit edilmiş yıkılmış 5 bin 775, teyidi yapılmamış bina sayısı toplam 11 bin 302” ifadelerini kullandı.

Tatar, “Çok sayıda arama kurtarma ekibi çalışıyor sayıları 24 bin 443, ama sürekli artıyor, bölgeye sürekli arama kurtarma ekipleri sevk ediliyor. Bölgede görevli hava unsurlarının sayısı 54. Helikopterler 154 sorti yapılmış durumda. Beslenme grubuyla ilgili şu anda hizmet veren 85 aracımız var. Bu aşamadan sonra önemli bir hizmet olan psikososyal hizmeti de Bakanlık görevlileri tarafından yapılmaya başlandı” dedi.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi