;
Ekonomi Politika

Demir-Çelik Sektörü Karbon Ayakizini Azaltmak için Kolları Sıvadı

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, sektörün karbon ayakizinin azaltılması konusunda bir çalışma grubu oluşturarak yeşil enerji dönüşümü, kömür yerine hidrojen kullanımı ve döngüsel ekonomi konularında girişimlerde bulunacaklarını duyurdu.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, sektörün karbon emisyonunu düşürmek için bir çalışma grubu oluşturmaya hazırlanıyor.

Temiz Enerji’de yer alan habere göre, 2019 ve 2020 yılı Olağan Genel Kurul toplantısında konuşan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan, 2021 hedeflerine ulaşmak amacıyla endüstri 4.0 konusunda Almanya ile ortak çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Ertan, sektörün karbon ayakizinin azaltılması konusunda bir çalışma grubu oluşturarak yeşil enerji dönüşümü, kömür yerine hidrojen kullanımı ve döngüsel ekonomi konularında girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

2020 yılının başından itibaren görülmeye başlanan COVID-19 salgınının tüm dünyayı olumsuz etkilediğini, küresel ticarette daralma ve küresel büyümede önemli bir ivme kaybı yaşandığını hatırlatan Ertan, “Küresel dengelerdeki değişimler ve tedarik zincirlerinde bozulmalara karşın demir çelik sektörümüzün 2020 yılını yine bir önceki yıla yakın bir ihracat rakamı ile kapatmasını sektörümüz için bir başarı olarak sayabiliriz. Salgının üçüncü dalgasının yaşanması ve yeni varyantların tehdidi, Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında karbon ayakizinin 2030 yılında %50’ye ve 2050’de sıfıra indirilmesi hedefi kapsamında henüz süreçlerin ve uygulama mekanizmalarının netleşmemesi, korumacı önlemler ve soruşturmaların yarattığı tehditleri göz önünde bulundurarak 2021 yılı için ihracat hedefimizi  1,4 milyar dolar olarak belirledik ve ilk üç aylık fiili rakamlara baktığımızda  435 milyon dolarlık gerçekleşme ile  gayet iyi ilerlediğimizi görmekteyiz” dedi.

Yalçın Ertan pandemiden ilk Çin’in çıktığını ucuza hammadde ve yarı mamul toplayıp, üretime ağırlık verdiğini parasal genişleme yaptığını ve iç piyasasını desteklediğini sözlerine ekledi.

Ertan, “Ancak hammadde tedarik zincirindeki yavaşlamadan dolayı fiyatlar yükselmeye başladı. Buna taşıma problemleri eklenince fiyat artış hızı daha da çoğaldı. Ayrıca karbon ayakizi ile ilgili Çin’de alınan %30’a varan münavebeli üretim kısıtlamaları yarı mamule olan talebi daha da arttırdı. Bu sebeple fiyatlar son iki ay içerisinde daha da arttı. Avrupa Birliği’ne yaptığımız satışlarda çoğu ürünlerde bize verilen kotanın tamamını çok kısa bir sürede doldurmaktayız. Amerika pazarında da bilhassa 2020 ve 2021 yıllarında oldukça iyi bir ivme yakaladık. Singapur, Hongkong, Filipinler, Çin pazarlarına yönelik satışlarımız oldukça iyi gidiyor. Dengelenme süreci için önümüzde zorlu iki yıl daha olacağı öngörülmektedir” diye konuştu.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi