fbpx
Politika

David Gilmour 48 Yıllık Gitarını İklim Krizi ile Mücadele için Sattı

David Gilmour’un 1971’den beri kullandığı gitar 3 milyon 975 bin dolarla rekor fiyata satıldı. Elde edilen gelir ClientEarth adlı kuruma bağışlanacak.

Pink Floyd’un efsanevi gitaristi David Gilmour, gitar koleksiyonunun önemli bir kısmını açık artırmayla sattı. Sanatçı müzayededen 21 milyon dolarlık gelir elde etti.

Independent Türkçe’de yayımlanan habere göre Gilmour’un 1971’den beri, yaklaşık 50 yıldır kullandığı Black Fender Stratocaster gitarı, 3 milyon 975 bin dolarlık rekor fiyata satıldı. Gitar, Pink Floyd’un “Money”, “Shine On You Crazy Diamond” ve “Comfortably Numb” gibi ünlü parçalarında kullanılmıştı.

Sanatçının en sevdiği gitarı Martin Nazareth 1969 D-35 ise 1 milyon dolara alıcı buldu. Gilmour, müzayede için hazırlanan basın bülteninde, gitarların yeni evlerinde başkalarına yardım etmesini umduğunu söyledi.

“Bu gitarlar bana çok iyi davrandı ve birçok parça verdi” diyen sanatçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunları açık artırmayla satarak, gerçekten ihtiyaç duyulan şeyleri sağlayabilirim. Yardım kurumlarım sayesinde bu dünya için iyi şeyler yapabilirim. Onların gidişi bir anahtar olacak. Ve belki de bir gün, birini ya da ikisini bulup, geri alacağım.”

Gilmour söz konusu müzayedeyle ilgili, bu yılın başında Rolling Stone dergisine konuşmuş ve etkinliği “bahar satışı” diye tanımlamıştı.

Sanatçı’nın New York’taki Christie’s müzayede evinden elde ettiği gelir, ClientEarth adlı kuruma bağışlanacak.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.