;
Politika

Danimarka, 2030 Yılına Kadar İç Hat Uçuşlarını Fosil Yakıttan Arındıracak

Danimarka hükümeti, 2030 yılına kadar iç hat uçuşlarını fosil yakıtsız hale getirme hedefini açıkladı.

Başbakan Mette Frederiksen yılbaşı konuşmasında, uçuşları “yeşil” yapmak istediğini söyledi. Ancak, hedefine ulaşmak için çözümlerin henüz yeterli olmadığını kabul etti.

Danimarka, 2030 yılına kadar toplam karbon emisyonlarında 1990 seviyelerine kıyasla %70’lik bir azaltım hedefliyor.

Frederiksen planını açıklarken, “Seyahat etmek yaşamaktır ve bu nedenle uçuyoruz. Dünyadaki diğer ülkelerin çok yavaş davranmasından bağımsız, Danimarka eyleme geçmeli ve çıtayı daha da yükseltmeli” dedi.

Yeşil iç hat uçuşlarına ulaşmanın zor olacağını, ancak araştırmacıların ve şirketlerin çözümler üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi.

Avrupalı üretici Airbus, 2035 yılına kadar faaliyete geçebilecek hidrojen yakıtlı uçaklar geliştirme planlarını açıkladı. Onları beslemek için kullanılan hidrojen, yenilenebilir enerji kullanılarak üretilirse, bu Danimarka’nın hedeflerine ulaşmasının bir yolu olabilir.

Bununla birlikte, 2030 hedefine ulaşılması için teknolojinin hazır ve maliyetlerin yeterince düşük olup olmayacağı belirsizliğini koruyor. İsveç de 2030 yılına kadar iç hat uçuşlarını fosil yakıtsız hale getirme planını açıkladı. 2045 yılına kadar ise uluslararası uçuşları yeşil hale getirmeyi umuyor.

Bu yılın başlarında, İsveç hükümeti, yüksek seviyede kirletici uçaklar için artan havaalanı ücretlerini uygulamaya koyma planlarını duyurdu.

Bu arada Fransa, eğer ki aynı yolculuk iki buçuk saatin altında trenle yapılabiliyorsa iç hat uçuşlarını yasaklamak için harekete geçmişti.

Önlemler kapsamında Paris ile Nantes, Lyon ve Bordeaux gibi şehirler arasındaki seyahatler etkilenebilir.