;
Politika

COP25: Şehirler İklim Kriziyle Mücadelede Öne Çıkıyor

Şehirlerin dekarbonizasyondaki rolü ve iklim krizinin insan sağlığına etkileri COP25’in ikinci gününde tartışılan ana konulardan oldu.

Doğal kaynak tüketiminin %75’inden, enerji kullanımının %60-75’inden ve seragazı salımının %70’inden sorumlu olan şehirler, iklim krizinin etkilerinin azaltılmasında önemli bir rolleri olduğunu vurguladı.

Medellín Belediye Başkanı Federico Gutiérrez, küresel iklim eylemi hedefine ulaşmak için işe yerel seviyeden başlamanın gerekli olduğunu söyledi: “Siyasi, dini birçok farklılığımız olabilir, ancak ortak bir yönümüz var: Soluduğumuz hava.”

Sevilla Belediye Başkanı Juan Espadas ise, yerel yönetimlerin “Halkı iklim değişikliği gibi ortak bir mücadelede birleştirme” şanslarının olduğunu hatırlattı.

DSÖ: Çevresel Riskler 12 Milyon Kişinin Hayatına Mal Oluyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), “Sağlık ve İklim Değişikliği” adlı küresel çalışmayı sundu. Kurum, Paris Anlaşması’nda öngörülen önlemlerin uygulanması durumunda, her yıl 1 milyondan fazla can kaybının önlenebileceğini tahmin ediyor.

DSÖ, iklim değişikliğine bağlı çevresel risklerin yılda 12 milyondan fazla ölüme neden olduğunu hesaplıyor.

Örgüt ayrıca, ülkelerin çoğunda iklim değişikliğinin sağlık risklerini ele almak için fon bulunmadığına dikkat çekiyor. İçme suyuna erişimdeki zorluklar veya hastalıktaki artış DSÖ’nün işaret ettiği çoklu etkilerden yalnızca ikisi.

Madrid Belediye Başkanına “Amazon” Eleştirisi

Amerikan Yerlileri Hareketi temsilcisi Mario Agreda, Madrid Belediye Başkanı José Luis Martínez-Almeida’nın, Amazon Yağmur Ormanları’ndan önce Paris’teki Notre Dame Katedrali’ni kurtarmayı tercih edeceğine açıklamasını eleştirdi.

Agreda, çocukların ve gençlerin gelecekte nefes alması gerektiğini belirttikten sonra “Amazon bir kiliseden daha önemlidir. Size bunu içtenlikle söylüyorum” dedi.

Agreda bu sözleri, Martínez-Almeida’nın Madrid’in yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamaya istinaden söyledi.

Televizyon programı geçtiğimiz Eylül ayında yayımlanmıştı ve belediye başkanı öğrencilerin gündeme dair sorularını cevaplıyordu.

Bir öğrenci, belediye başkanına, para bağışlayacak olsa Notre Dame kilisesi restorasyonunu mu, Amazonlar’ı mı tercih edeceğini sordu. Başkan ise Paris’te bulunan kiliseyi tercih edeceğini çünkü kilisenin Avrupa’nın sembolü olduğunu ve Avrupa’da yaşadıklarını ifade etti.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi