;
Politika

Cinsiyet Meseleleri ve Adil Dönüşüm 29 Nisan’da Tartışılacak

Yeşil Düşünce Derneği, cinsiyet meseleleri ve adil dönüşüm üzerine 29 Nisan günü etkinlikler düzenleyecek.   

Yeşil Yeni Düzen kavramı özellikle 2008’deki finansal krizden sonra gündemde yoğun bir yer kaplamaya başladı. Kimi ülkelerin ekonomik toparlanma süreçlerinde kavramın hatırı sayılır bir etkisi oldu.

2010’ların sonundaysa iklim krizinin artan etkileriyle birlikte kavram Avrupa Yeşil Mutabakatı ve adil geçiş süreci bağlamında devletlerin politikalarında daha da somutlaştı. Diğer yandan Yeşil Hareket’in bütün taleplerinin karşılandığını söylemek için henüz çok erken.

Yeşil Düşünce Derneği bu gelişmeler ve tartışmaların ekseninde 29 Nisan Perşembe günü adil geçişi cinsiyet odaklı bir şekilde ele alacağı iki etkinlik düzenleyecek.

Saat 15.00’da düzenlenecek ilk etkinlikte Dr. Begüm Şeren ve Dr. Miłka Stępień konuşmacı olarak yer alacak. Oturumda “Yeşil politika böylesine yaygınlaşırken Yeşil Hareket’in eleştirel yaklaştığı hususlar neler?” ve “Yeşil Yeni Düzen’e giden yolda toplumsal cinsiyet eşitliğinin konumu nerede?” sorularına yanıtlar aranacak.

Akabinde gerçekleşecek oturumda ise Türkiye’de yeşil ve adil dönüşüm bağlamında toplumsal cinsiyetin ana akımlaştırılması gereken alanları, yine bu bağlamda kadınları güçlendirebilecek vatandaş temelli mekanizmaların neler olabileceği tartışılacak.

Saat 16.00’da başlayacak etkinliğin kolaylaştırıcılığını Gökçe Yeniev üstlenecek.

Çevrimiçi olarak zoom video konferans uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliklere buradan kayıt yaptırılabilir.

Formu dolduranlara etkinlik için katılım bilgileri e-posta yoluyla iletilecek.