;
Politika

Çin’in Rüzgar ve Güneş Kapasitesi 2024’te Kömürü Geçebilir

güneş

Çin’deki bir endüstri grubunun tahminine göre, Çin’in kurulu rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesi bu yıl ilk kez kömürü geride bırakacak.

Çin Elektrik Konseyi’nin (CEC) yıllık raporu, şebekeye bağlı rüzgar ve güneş enerjisinin 2024 sonuna kadar kurulu enerji üretim kapasitesinin yaklaşık %40’ını oluşturacağını öngördü. Kömürün payının ise %37 olması bekleniyor.

2023 sonunda ise rüzgar ve güneş birlikte kapasitenin yaklaşık %36’sını oluştururken, kömür ise %40’ın biraz altındaydı.

CEC, Çin’in 2024 yılı sonuna kadar yaklaşık 1.300 gigawatt (GW) rüzgar ve güneş kapasitesi inşa edeceğini, yani 2030 yılına kadar 1.200 GW’lık resmi hedefini çok önceden aşacağını tahmin ediyor.

CEC ayrıca, nükleer ve hidroelektrik de dahil olmak üzere, tüm fosil yakıt olmayan kaynaklardan üretim kapasitesinin 2023’te ilk kez toplamın yarısından fazlasını oluşturduğunu söyledi.

CEC, talebin salgının ardından toparlandığı 2023’teki %6,7’lik büyüme oranına kıyasla bu yıl elektrik tüketiminin %6 büyüyeceğini öngörüyor.

Kış aylarında ısıtma ve yaz aylarında soğutma talebinin en yoğun olduğu dönemde elektrik arzının sıkışık olabileceğini belirterek, kullanım zamanı fiyatlandırması önlemler de önerdi.

CEC, yenilenebilir enerjinin şebekeye dahil edilmesine yardımcı olmak amacıyla mümkün olan en kısa sürede pil depolamayı ve diğer yeni enerji depolama teknolojilerini teşvik etmek için hükümeti bir kapasite ödeme sistemi geliştirmeye çağırdı. Ayrıca pompajlı hidroelektrik depolama tesislerinin inşaatının hızlandırılmasını da önerdi.