;
Ekonomi

Çin’in “Karbon Nötr” Hedefine Volkswagen’den 15 Milyar Euroluk Destek

Alman otomotiv firması Volkswagen, Çin’in karbon nötr olma taahhüdünü açıklamasının ardından, Çin’de elektrikli otomobil üretimi için ayırdığı bütçeyi artırma kararı aldı.

Çin’in 2060’ta karbon nötr olma taahhüdü, dünya otomotiv devleri için elektrikli araç üretimi açısından yeni bir pazar oluşturdu. Şu anda dünyanın en büyük otomotiv üreticileri Çin pazarı için yepyeni elektrikli araç modelleri üretiyor ve dünyaya da ihraç ediyor. Bu şirketlerden biri de Alman Volkswagen (VW). Kısa bir süre önce Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 2060 yılında ‘nötr karbon’ hedefine ulaşacaklarını açıklamasının ardından VW, Çin’de elektrikli otomobil üretimi için ayırdığı milyarlık bütçeyi artırma kararı aldı.

Alman borsasının en değerli şirketlerinden olan şirketin Beijing sözcülerinin yeni bir açıklamasına göre, 2020 ile 2024 yılları arasında 15 milyar euro elektrikle çalışan araç sektörüne yatırılacak. Holdingin, söz konusu dönüşümü hızla gerçekleştireceğini belirten VW Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Diess, 2025 yılına kadar Çin’de 15 yeni elektrikli araç modeli üretmek istediklerini de açıkladı.

Çin, yakın zamanda büyük ölçüde elektrikli araçlarla donanacak. 2025 yılına değin toplam araçların %35’inin elektrikle çalışan modellerden oluşması isteniyor. VW açısından yalnızca Çin için 15 milyar euroluk tutar, 2024’e kadar elektrikli üretim stratejisi için yatırım olarak küresel çapta seferber edilmesi planlanan 33 milyar euroya ekleniyor.

Şirket, 2019 sonunda Çinli ortakları ile birlikte 2025 yılına değin Çin’de 1,5 milyon adet elektrikli araç teslimatı yapmak istediğini duyurmuştu. Anting ve Foshan fabrikalarında üretim süreci başladığında yıllık toplam 600 bin araçlık kapasiteye ulaşılacak. 2025’teki 150 gigawatt/saatlik akü ihtiyacını karşılamak üzere de bir önemli adım olarak VW, pil/akü üreticisi Gotion High-Tech hisselerinin %26’sını devralacak.

VW’nin Çin’deki yöneticisi Stephan Wöllenstein, şirketin Çin Halk Cumhuriyeti’nin iklim değişikliğine karşı mücadelesine katkı sunma çabasına destek verdiğini vurguladı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in karbonsuzluk hedefine vurgu yapan Wöllerstein, Hainan’daki kongrede, Başkanın bu hedefine vurgu yaparak kendilerinin de bu hedefe katkıda bulunmak istediğini belirtti.