fbpx
Politika

Çin’den İklim Değişikliğiyle İlgili İşbirliği Çağrısı Geldi

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) daimi temsilcisi Ma Zhaoxu, çeşitli ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadelede iletişim ve işbirliğini güçlendirerek çok taraflı mekanizmayı koruyup uluslararası sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Çin’in BM daimi temsilci Ma Zhaoxu BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen “Meteorolojik Afetlerin Dünya Barışı ve Güvenliğine Etkileri” konulu açık oturumda yaptığı konuşmada, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğine yönelik sermaye ve teknik desteği artırarak, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğine müdahale kabiliyetinin yükseltilmesi gerektiğini savundu.

Ma, uluslararası toplumun BM İklim Değişikliği Çerçeve Protokolü ve Paris Anlaşması’nı yerine getirmesini ve “eşit ancak farklı sorumluluk” ilkesini kararlılıkla izlemesi gerektiğini vurguladı.

Çin’in ikilim değişikliğine müdahaleye her zaman katkıda bulunduğuna işaret eden Ma Zhaoxu, iklim değişikliği alanında Güney-Güney İşbirliği taahhüdünü yerine getirip gelişmekte olan ülkelere destek vermeye devam edeceklerini kaydetti. Ma, Çin’in uluslararası toplumla birlikte kalıcı barış, güvenlik ve ortak refaha dayalı, dışa açık ve kapsayıcı, temiz ve güzel bir dünya inşa edeceğini sözlerine ekledi.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.