;
Ekonomi

Çin Merkez Bankası İnovasyon ve Yeşil Kalkınmayı Destekleyecek

Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, bu yıl içinde teknolojik inovasyon içeren gelişmelere ve yeşil kalkınma alanlarına daha çok finans desteği sağlanacağını açıkladı.

Çin Halk Bankası (Merkez Bankası) Başkanı Yi Gang, ülkesinin 2021 yılı boyunca para politikasında istikrara öncelik vereceğini açıkladı. Buna göre Çin, kapsamlı ölçüde finans politikası enstrümanlarını kullanarak likiditeyi makul büyüklükteki bir düzeyde tutacak ve para arzı genişlemesinin ve sosyal politika finansmanının nominal ekonomik büyümeyle eşleşmesini güvence altına alacak.

Basına verdiği demeçte Yi, bu yıl içinde küçük ve mikro ölçekli girişimlere, teknolojik inovasyon içeren gelişmelere ve yeşil kalkınma alanlarına daha çok finans desteği sağlanacağını sözlerine ekledi. Yi, geçtiğimiz yıl ekonomiyi canlandırmak için benimsenmiş olağanüstü önlemlerin kaldırılmasına ilişkin olarak kendisine yöneltilen soruya karşılık, Çin’in sıfır veya negatif faiz uygulamamış olduğunu belirtti. Normal para politikası uygulamayı sürdürmüş az sayıda büyük ekonomilerden biri olan Çin, gerçekten de birçok canlandırma politikası uygulamaktan uzak durdu. Bu nedenle olağanüstü önlemlerin uygulanmamasının Çin ekonomisi üzerinde etkisi çok düşük olacak.