;
COP27 Ekonomi

Çin İklim Hasarı Tazminatına Katkıda Bulunmaya İstekli

kayıp ve zarar mekanizması finansmanı

Çin’in iklim elçişi, kayıp ve zarar mekanizması finansmanına katkıda bulunabileceklerini duyurdu. 

Çin’in iklim elçisi Xie Zhenhua, COP27’de, Çin’in kayıp ve zarar mekanizması finansmanına katkıda bulunmaya istekli olabileceğini söyledi.

Xie, Çin’in böyle bir finansmana katılma zorunluluğu olmadığını, ancak zengin ülkelerden bu konuda daha fazla beklentisi olan ülkelerle dayanışma içinde olduklarını vurguladı.

Xie, tercüman aracılığıyla yaptığı konuşmada, “Çin gelişmekte olan bir ülke ve aşırı hava olaylarından çokça etkileniyor. Bu nedenle gelişmekte olan ülkelerden, özellikle de en savunmasız ülkelerden gelen kayıp ve zarar tazminatı talebini güçlü bir şekilde destekliyoruz” dedi.

“Bu Çin’in yükümlülüğü değil, ancak katkımızı ve çabamızı göstermeye hazırız” diye devam etti.

Çin, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olmasına rağmen, Dünya Ticaret Örgütü tarafından gelişmekte olan bir ülke olarak nitelendirildi.

ABD Özel Elçisi John Kerry gazetecilere geçen ay verdiği demeçte Çin’in kayıp ve zarara kendi fonlarıyla katkıda bulunması gerektiğini belirtti ve Çin’in emisyonlarını önümüzdeki 30 yıl daha artıracağını hatırlattı.

Xie, “25 yıldır arkadaşı” olan Kerry’nin iklim konferansındaki gayri resmi müzakerelerde bu konuyu kendisiyle gündeme getirmediğini ifade etti.

Çin’in, azaltım çabalarına yardımcı olmak için gelişmekte olan ülkelere milyarlarca yuan katkıda bulunduğunu da sözlerine ekledi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bu Ağustos ayında Tayvan’a yaptığı ziyaretin ardından Çin, geçen yıl Glasgow’daki COP26’da iklim değişikliği konusunda işbirliği yapmak için ABD ile bir anlaşma açıklamasına rağmen, Washington ile iklim konusunda tüm diyaloğu durduracağını söylemişti.

Çarşamba günü Xie, Pelosi’nin ziyaretinin “Çin halkının duygularını incittiğini” söyledi ancak ABD delegeleriyle gayri resmi müzakerelerin ve kişisel yazışmaların devam ettiğini kaydetti.