;
Ekonomi

Çatı Üstü Güneş Panelleri 6 Yılda Kendini Amorti Ediyor

güneş

Yeni bir analiz, çatı üstü güneş panellerinin altı yılda kendini amorti ettiğini ve üretilen elektriğin esasen ücretsiz olduğu 19 yıllık bir kullanım ömrü bıraktığını ortaya koyuyor.

Çatı üstü güneş panelleri altı yıldan biraz daha uzun bir sürede kendini amorti ediyor ve üretilen elektriğin esasen ücretsiz olduğu 19 yıllık bir kullanım ömrü bırakıyor.

Aynı zamanda, güneş enerjisi santrallarının maliyeti MWh (megawatt saat) başına sadece 54 pounda ulaşırken, mevcut krizden önce öngörüldüğü gibi 2025 yılında gaz santralları için MWh başına 85 poundluk bir fiyat ortaya çıkıyor. Krizden bu yana, emtia ticareti yapanlar, “gün öncesi” fiyatlarla gaz maliyetini 200 £/MWh’in üzerine çıkardılar.

Bakanların daha düşük kaliteli tarım arazilerinde güneş enerjisi kullanımını engelleyeceği yönündeki son spekülasyonlar doğruysa, hanelerin enerji faturaları daha da yüksek hale gelecek.

Enerji ve İklim İstihbarat Birimi (Energy and Climate Intelligence Unit, ECIU) tarafından yaptırılan analiz, güneş enerjisi çiftliklerinin batarya depolama ile birleştiğinde sadece dört yıl içinde 66 £/MWh’e mâl olacağını ortaya koydu. Bu bataryalar, bir güneş enerjisi çiftliğinin hava karardıktan sonra bile elektrik sağlayabilmesini mümkün kılacak.

Gaz fiyatlarındaki krizin mesken faturalarını yükseltmesiyle birlikte, Birleşik Krallık’taki tüketiciler sadece ucuz ve güvenli enerji arayışıyla güneş enerjisine olan talepte bir artışa neden oluyor ve ayda 8 bin güneş paneli kurulumu gerçekleşiyor.

Rapor ayrıca, ev tipi bir batarya ile birleştirilmiş çatı üstü güneş panellerinin maliyetlerinin düşeceğini ve ilk yatırımın geri ödemesinin dokuz yıldan yedi yıla ineceğini ortaya koyuyor. Bu bataryalar faturaları azaltıyor ve bazı elektrikli arabalarda olduğu gibi elektrik kesintileri sırasında bile hanelere elektrik sağlıyor.

ECIU Uluslararası Analisti Gareth Redmond-King, “İngiltere’deki güneş enerjisi hikayesi, net sıfır geçişinin arkasındaki küresel ivmenin çok daha büyük bir hikayesinin bir parçasıdır. Putin’in Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş, Avrupa’nın Rus gazından kurtulma çabalarını hızlandırdı ve bu yaz bazı ülkelerde rekor düzeyde güneş enerjisi üretimine yol açtı. Ve dünyanın en büyük iki ekonomisi daha ucuz, daha temiz yenilenebilir enerjiler için büyük harcamalar yapıyor. Piyasalar bu patlamayı yönlendiriyor ve tüketiciler büyük kazananlar olabilir” dedi.

Analiz, Birleşik Krallık’ta şebeke ölçeğinde güneş enerjisinin, beraberinde batarya depolaması olsun ya da olmasın, gazdan çok daha ucuz olduğunu gösteriyor. Daha önce, gaz enerjisi “sevk edilebilir” olduğu için tercih ediliyordu – güç talebi arttığında devreye girebiliyordu – ancak şimdi piller güneş enerjisinin geceleri “sevk edilmesini” sağlıyor.

Rapor, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce bile güneş enerjisi ve bataryanın 82 £/MWh ile gaz fiyatlarından daha ucuz olduğunu ve maliyetlerin önümüzdeki yıllarda keskin bir düşüşle 2026’da güneş enerjisi ve depolama için 66 £/MWh’in altına düşeceğini ortaya koyuyor.

ECIU Arazi Kullanımı Analisti Matt Williams, “Hükümetin büyük ölçekli güneş enerjisi tarlalarına yönelik kısıtlamaları geri çektiği görülüyor. Bu tüketiciler ve şebeke için iyi bir haber, çünkü hem faturaları düşürmeye hem de enerji sistemimizi daha esnek hale getirmeye yardımcı olacaklar. Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları, hem artan enerji maliyetleri hem de yüksek gübre fiyatları nedeniyle zor durumda olan çiftçilere de yardımcı olabilir, çünkü çiftlik içi yenilenebilir enerji kaynakları faturaları düşürme konusunda büyük bir potansiyele sahiptir” dedi

Güneş enerjisi kullanımı Avrupa’da da artış gösterdi ve 2022 yazında güneş enerjisi AB’nin enerjisinin %12’sini üreterek (2021 yazında %9’du) 18 AB üye ülkesinde rekor kırdı ve Hollanda’nın enerjisinin neredeyse dörtte birini ve Almanya’nın enerjisinin neredeyse beşte birini üretti. Güneş enerjisi, elektrik üretimi için 29 milyar euroluk gazın yerini aldı.

AB, yenilenebilir enerji hedefini arttırma, temiz teknolojilerin kullanımını kolaylaştırma ve REPowerEU planının gerektirdiği gibi 2030 yenilenebilir enerji hedefini daha önce AB Yeşil Mutabakatı’nda kararlaştırılan %40’tan %45’e çıkarma sürecinde. Ember analistleri bunu yapmanın AB’nin gaz ithalatını yarı yarıya azaltacağını ve 2025 ile 2030 yılları arasında toplam 200 milyar Avroluk gaz maliyetini önleyeceğini hesapladı.