;
Bilim

Çanakkale’de Orman Yangını: Köyler Tahliye Ediliyor

orman yangını

Çanakkale’de çıkan orman yangını ile mücadelede 9 köyden 1.251 kişi tedbir amaçlı tahliye edildi. Sağlık Bakanlığı yangınlardan toplam 83 kişinin etkilendiğini söyledi. 

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sabah saatlerinde yaptığı basın açıklamasında havadan müdahale araçlarının su almaya devam ettiğini ve risk oluşturmaması amacıyla Çanakkale Boğazı’nın çift yönlü olarak gemi trafiğine kapalı olduğunu söyledi.

Bakan Yumaklı, Çan-Çanakkale yolunun da kapalı olduğunu belirtti. Nem ve rüzgar parametrelerini vurgulayan Yumaklı, bunların yangının ilerlemesine katkıda bulunduğunu belirtti.

Yumaklı, Çanakkale’de yanan parçacıkların kimi zaman 3 km’ye varan uzaklıklara taşındığını belirtti ve öğleden sonra rüzgarın hızının artmasını beklediklerini söyledi.

Yumaklı’nın verdiği bilgiye göre yedi yangın söndürme uçağı ve 22 yangın söndürme helikopteri ile havadan müdahale devam ediyor.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya AFAD, Orman Genel Müdürlüğü ve emniyetin dahil olduğu farklı birimlerden 2600’den fazla personelin yangınla mücadelede görev yaptığını açıkladı.  Yerlikaya dokuz köyden toplam 337 hane ve 1251 kişinin tedbir amaçlı tahliye edildiğini belirtti.

Bakan Koca: Çanakkale’deki Orman Yangınlarından Toplam 83 Kişi Etkilendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eski adı Twitter olan X hesabından yaptığı açıklamada Çanakkale yangınından toplam 83 kişinin etkilendiğini belirtti.

Koca, bu kişilerden 14’ünün olay yerine görevlendirilen ambulanslarla, 48 kişinin ise ayakta hastanelere ulaştığını söyledi. Buna ek olarak tedbir amaçlı olarak Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde 13 palyatif bakım hastası ve göğüs hastalıkları servisinden 8 hasta olmak üzere 21 hastanın ambulanslarla naklinin sağlandığını belirtti.

İbrahim Yumaklı dün gece yaptığı açıklamada, yangından etkilenen alan yaklaşık 1500 hektar olduğunu ve bunun 800 hektarının ormanlık alan, geri kalanının ziraat alanı ve diğer alanlardan oluştuğunu belirtmişti.

Bakan Yumaklı, boşaltılan köyler hakkında şu bilgileri vermişti: “Kayadere, Damyeri, Belen, Ulupınar, Yağcılar ve Kalabaklı; bu köyler akşam saatlerine kadar boşaltılmıştı. Bu köylerden Ulupınar’da üç, Yağcılar’da da dört ev şu ana kadar tespit edildiği şekliyle yangından hasar görmüş durumda. İhtimalen boşaltılmak üzere tedbir alınmış diğer 3 köy de yine akşam saatlerinde herhangi bir risk oluşmaması için boşaltıldı. Bu köyler de Aşağıokçular, Taşlıtarla ve Kızılcaören. Ayrıca havalimanına yakın Sarıcaeli köyü var. Bu köyle ilgili de değerlendirme yapılıyor.”

Yumaklı, tahliye edilen bazı vatandaşların Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarına yerleştirildiğini belirtmişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi’nin Çanakkale Kepez bölgesindeki yangına müdahale için bölgeye hareket ettiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, saatte 9 bin 600 metreküp su basabilen yatayda 150, dikeyde 70 metre su püskürten yangın söndürme sistemli Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi Kepez bölgesindeki yangına müdahale için bölgeye hareket etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, orman yangınında dört kişinin dumandan etkilendiğini ve tedavilerinin devam ettiğini duyurdu. Salı günü BBC Türkçe‘ye konuşan Çanakkale merkezde yaşayan bölge sakinleri, endişe içinde yangını izlediklerini söyledi.

Kepez mevkiinde yaşayan Cenk Kolçak, günlerdir süren şiddetli rüzgarla birlikte yangının hızla yayıldığını belirtti. Yanan bölgeyle aralarında yalnızca bir otoyolun olduğunu belirten Kolçak şöyle devam etti:

“Yangın, üniversitenin ve devlet hastanesinin olduğu bölgeye çok yakın. Biz yolun hemen altındayız. Ama yolun üst tarafındaki köyleri tahliye ettiler.”

Çanakkale’nin merkezinde yaşayan Murat Meriç, bulundukları bölgenin tehdit altında olmadığını ancak yaşananları kaygıyla izlediklerini dile getirdi. “Her yer helikopter” diyen Meriç, “Rüzgar çok acayip. Her an her şey olabilir diye bekliyoruz. Cehennem gibi. Rüzgara rağmen hava çok sıcak” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Salı sabah saatlerinde başlayan yangının, “birkaç evin olduğu bir yerleşim yerinin yanındaki araziden çıktığını tespit ettiklerini” aktarmıştı.

Rüzgar yüzünden yangının hızla yayıldığını kaydeden Yumaklı şu sözleri kaydetti: “Arkadaşlarımız belli mesafelerde durdurmaya çalıştılar ancak yangının ilerlemesine neden olan rüzgar o kadar şiddetli ki arkadaşlarımızın çabalarının yetmediği anlar oldu.”

“Sevindirici tarafı Çanakkale şehir merkezimizi teğet geçer bir halde ilerliyor rüzgarın yönü itibariyle. Bütün güçlerimizi yerleşim yerlerimizi korumaya odaklamış durumdayız.”

Bakan Yumaklı gece yangın söndürme çalışmalarına 260 arazöz ve iş makinesi ile 1500’e yakın personel ve gece görüşlü 4 helikopterin katıldığını söylemişti. Bakan Yumaklı’ya göre 22 Ağustos’ta 29 yangın çıktı. Bunlardan 26’sı kısa sürede söndürüldü.

Bursa Yenişehir ve Bursa Karacabey’deki yangınlarla ilgili bu sabah açıklama yapan Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, “Karacabey’de çıkan yangın tamamen kontrol altına alındı. Yenişehir’de çıkan yangın ise kısmen kontrol altına alındı” dedi. Yangınlardan en ağırı Çanakkale merkezdeki yangın.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi