;
Bilim

Buzul Göllerinin Alanı Yaklaşık 30 Yılda Yüzde 51 Arttı

Yeni bir araştırmanın sonuçları, yerkürenin yüksek kesimlerindeki buzul göllerinin kapladığı alanın 1990’dan 2018 yılına kadar %51 arttığını ortaya koydu.

Nature Climate Change adlı dergide yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre, küresel ısınmanın neden olduğu erime sonucu, 1990’dan 2018’e kadar geçen sürede buzul göllerinin sayısı, kapladığı alan ve su hacminde dramatik artış meydana geldi.

AA’nın haberine göre, ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) yeryüzü gözlem uydularının çektiği 254 bin 795 fotoğrafı inceleyen araştırmacılar, 28 yıllık sürede, buzul göllerinin sayısının %53, kapladığı alanın ise %51 arttığını tespit etti.

Söz konusu sürede göllerin %95’inden fazlası %9 genişledi.

Araştırmacılar, göllerdeki toplam su hacminin %48 artarak yaklaşık 156 bin 500 kilometreküpe ulaştığını tahmin ediyor. Bu deniz sularının binde 43’ü kadar bir su hacmine tekabül ediyor.

Bilim insanları, buzul göllerin genişlemesinin ve su hacminin artmasının yol açacağı taşkınların, dağların ve yüksek platoların eteklerinde yaşayan insan topluluklarının yaşamsal faaliyetlerini olumsuz etkileyeceğine dikkat çekiyor.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi