;
Ekonomi

Britanya’nın Rüzgar Enerjisi Nükleeri Geçti

Britanya’nın rüzgar tarlalarında üretilen elektrik, 2018’in ilk 3 ayında, ülkenin sekiz adet nükleer santralının ürettiği elektrik miktarını aştı.

Britanya’nın rüzgar tarlalarında üretilen elektrik, 2018’in ilk üç ayını kapsayan dönemde ülkenin sekiz adet nükleer santralının ürettiği elektrik miktarını aştı. Böylece ülkede ilk kez bir çeyrekte üretilen rüzgar enerjisi miktarı, nükleer enerjiden daha fazla oldu. Yenilenebilir enerji endüstrisi bu gelişmeyi ucuz, milli ve yeşil enerji kullanımında doğru yolda oldukları şeklinde yorumladı.

Kışın Zorluklarını Rüzgar Enerjisi Göğüsledi

Dünya Halleri’nin haberine göre ilk çeyrekte üretilen rüzgar enerjisi, ülkedeki toplam enerji üretiminin % 18,8’ini oluşturdu. Rüzgar enerjisi üretimi doğalgazın ardından ikinci sırada yer aldı. 17 Mart’ta bir süreliğine rüzgar türbinlerinin ürettiği elektrik ülkedeki elektrik tüketiminin neredeyse yarısını karşıladı. Özellikle soğuk kış günlerinde, hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü altı günde enerji ihtiyacının % 12 ila 43’ü rüzgar enerjisinden karşılandı.

Bu sürede iki nükleer santral bakıma girdiği için bir süre elektrik üretemedi. Bir diğer santral ise soğutma sisteminde deniz yosunu biriktiği için durduruldu. Rüzgar ve güneş enerjisi birlikte 2017’nin ilk üç ayında nükleer santrallerden daha fazla enerji üretmişti. Bu yıl ise aynı başarıyı rüzgar enerjisi tek başına yakaladı.

Yeni Hat Türbinlerin Kapanmasını Engelledi

Drax Electric Insights’tan Dr. Rob Gross konuyla ilgili “Gelecekte rüzgar enerjisi kullanımımızın sınırlanacağına dair hiçbir emare yok” diyor. Aralık ayında İskoçya’nın güneyinden Galler’in kuzeyine çekilen hat sayesinde, İskoçya’daki türbinlerden üretilen elektrik Galler’e aktarıldı. Normalde, kuzeydeki bazı rüzgar tarlaları enerji fazlalığı sebebiyle kapatılmak zorunda kalıyordu. RenewableUK yöneticisi Emma Pinchbeck ise “Türbinleri kapatmak yerine rüzgar enerjisinden mümkün olduğunca faydalanabilmemiz çok iyi bir haber” diyor.

Birleşik Krallık’ın karbon salımı rakamlarını düşürmesi için rüzgar enerjisindeki bu gelişme önemli bir rol oynuyor. Geçtiğimiz dönemde temiz enerjiye olan yatırımın azalmasıyla ülkenin karbon salımı hedeflerine ulaşmasının tehlikeye girdiği vurgulanmıştı.