;
Politika

Brezilya COP30’a Ev Sahipliği Yapmak İçin Resmi Teklifte Bulundu

brezilya

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Belem kentinin 2025’te COP30 iklim zirvesine ev sahipliği yapması için resmi teklifin verildiğini duyurdu.

Kasım ayında Mısır’da düzenlenen COP27’ye seçilmiş Devlet Başkanı olarak katılan ve yağmur ormanı ulusunun iklim kriziyle mücadele edeceği taahhüdünde bulunan Lula, 2025 BM iklim müzakerelerine ev sahipliği yapması için Amazon’da bir şehir belirleyeceğini söylemişti.

COP30 için aday olan Belem, Amazon eyaleti Para’nın başkenti ve nüfus bakımından bölgenin en büyük şehirlerinden birisi.

Lula, sosyal medyada yayımlanan bir videoda Brezilya Dışişleri Bakanlığı’nın Belem’i COP30’a ev sahipliği yapmak için aday olarak gösterdiğini söyledi.

Lula, videoda Para Valisi Helder Barbalho ile birlikte “Mısır’da Brezilya’nın COP30’a ev sahipliği yapabileceği sözünü verdim. Dışişleri Bakanımız Mauro Vieira’nın Belem’in teklifini resmileştirdiğini bildirmekten mutluluk duyuyorum” dedi.

Lula, Amazon’da eski Başkan Jair Bolsonaro döneminde son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ormansızlaşma ile mücadele sözü veriyor.

Lula aynı zamanda, 2000’li yıllarda cumhurbaşkanı olarak seçildiğinde ormansızlaşmada önemli bir düşüşü denetleyen Marina Silva’yı Çevre Bakanı olarak atamıştı.