;
Politika

Brezilya COP26’da İmajını Düzeltmeyi Hedefliyor

Brezilya çevre bakanı BM iklim konferansında dünya için büyük bir gıda üreticisi olarak hizmet ederken bile karbon emisyonlarını azaltabileceğini göstererek Brezilya’nın imajını düzeltmeyi hedefliyor.

Çevre Bakanı Joaquim Leite yaptığı açıklamada, Amazon yağmur ormanlarının tahribatını durdurmadığı için ateş altında olan Brezilya’nın gelecek ay yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) dünyaya en iyi tarımsal güç merkezi olarak kalırken iklim değişikliğiyle mücadele edebileceğini göstermeyi planladığını söyledi.

Brezilya’nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ormansızlaşmayı durdurmak için yeterli çabayı göstermediği için uluslararası düzeyde yoğun eleştiri altında. Ülkenin yağmur ormanları, küresel iklim değişikliğine karşı çok önemli bir kalkan olarak kabul ediliyor.

Glasgow’da gerçekleşecek COP26’daki Brezilya heyetine başkanlık edecek olan Leite, küresel ısınmayı sınırlamaya ilişkin Paris Anlaşması’nda, Brezilya’nın dünya için büyük bir gıda üreticisi olarak hizmet ederken bile karbon emisyonlarını azaltabileceğini göstermesi için bir fırsat olduğunu söyledi.

Gazetecilere verdiği röportajda, “Brezilya’yı iklim anlaşmasının bir parçası olan ve 2030 itibarıyla emisyonlarda %43 azaltım ve 2050 itibarıyla karbon nötr olma gibi iddialı bir hedefi olan bir ülke olarak konumlandırmak istiyoruz. Çözümün bir parçasıyız” dedi.

Brezilya, başta hidroelektrik olmak üzere %83 yenilenebilir kaynaklara dayalı bir enerji matrisi ile bu hedefe ulaşabileceğini söyledi.

Sözlerini yerine getirmek için Brezilya’nın, ülkenin ana emisyon kaynağı olan ormansızlaşmayı azaltması gerekiyor. Bolsonaro yönetiminde, Amazon yağmur ormanlarının yıkımı, 10 yıldan fazla bir süre önce görülen seviyelere yükseldi.

Leite, Glasgow’daki zorlukların daha yeşil ekonomi ve ormanların korunması için daha fazla fon sağlanması ve karbon piyasalarının daha etkin çalışmasını sağlamak için bir anlaşma içerdiğini söyledi.

Leite, “Brezilya, özellikle azaltım ve yeniden ağaçlandırma için finansman hacmi konusunda fikir birliği arayacak. Bu, vaat edilen ve asla teslim edilmeyen yıllık 100 milyar dolardan fazla olmalı” dedi.

Yeşil bir küresel ekonomiye ulaşmanın bundan daha pahalıya mâl olacağını ifade eden Leite, finansmanın etkili, verimli ve bürokratik engellerden arındırılmış olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Etiketler