;
Politika

BM İklim Eylemi Zirvesi’nden Önemli Taahhütler

BM İklim Eylemi Zirvesi’nde iklim krizinin geleceğini önemli oranda etkileyecek duyurular yapıldı. Rusya, Paris Anlaşması’na katılacağını duyururken, Yunanistan linyit kömürlü santralları kapatacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ise hayal kırıklığı yarattı. 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ev sahipliğinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Eylem Zirvesi önemli duyurulara sahne oldu. Devlet liderleri ve özel sektör temsilcilerinin iklim eylemi hakkındaki duyurular yaptığı zirveye damgasını vuran ise Greta Thunberg’ti.

Antonio Guterres’ten sonra söz alan Greta Dünya liderlerine “Bütün bunlar yanlış. Ben burada dikiliyor olmamalıydım. Okyanusun öteki tarafındaki okuluma dönmüş olmalıydım. Boş sözlerinizle benim hayallerimi ve çocukluğumu çaldınız. Ama buna rağmen şanslılardanım. İnsanlar acı çekiyor. İnsanlar ölüyor. Bütün ekosistem çöküyor. Kitlesel bir yok oluşun başlangıcındayız. Ve bütün konuştuğunuz para ve ekonomik büyüme masalları.  Nasıl cüret edersiniz! dedi. Thunberg’in konuşması tüm dünyada gün boyu konuşuldu. #Howdareyou (Nasıl Cüret Edersiniz!) twitter’da tüm gün dünya gündemindeydi.

Zirve’de somut eylem ortaya koymadığı için söz almayan Donald Trump da Greta’yı dinleyenler arasındaydı. Trump Greta’nın konuşmasını dinledikten sonra zirveden ayrıldı.

Zirve’de iklim eylemi konusunda önemli somut duyurular da yapıldı:

– Rusya, Paris Anlaşması’nı onayladığını zirvede açıkladı. Bu duyuru ile birlikte G20 üyeleri içinde Paris Anlaşması’na taraf olmayan tek ülke kaldı: Türkiye

– Zirve sonu itibari ile resmi olarak 66 ülke sıfır emisyon hedefi üzerine çalışıyor.

– 59 ülke ise iklim planlarını kesin olarak 2020 sonuna kadar açıklayacak. Bu listede Hindistan, Çin ile AB de bulunuyor.

– Küresel emisyonların %26’sından sorumlu 14 ülkenden ise 2020 iklim planına dair somut adım gelmedi. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

Yunanistan Linyit Kömürü Santrallarını Kapatıyor

İklim eylem planın dışında da ülkeler özellikle kömür  ve yenilenebilir enerji konusunda önemli duyurular yaptı.

– Bu duyurulardan en önemlilerinden birini Yunanistan yaptı. Yunanistan, 2028 yılı itibari ile ülkedeki tüm linyit kömürü santrallarını kapatacağını açıkladı. Ülkedeki mevcut toplam kurulu gücün yaklaşık dörtte birini linyit santralları oluşturuyor.

– Hindistan ise 450 GW’lık güneş enerjisi santralı kuracağını ilan etti.

– Almanya, daha önce açıkladığı 2038’e kadar kömürlü termik santralları kapatma planını yineledi ve Kömür Sonrası Enerji Küresel İttifakı’na katıldığını açıkladı. Böylelikle ittifakın üye sayısı 91’e ulaştı.

İklim eyleminin finansmanı için kritik öneme sahip Yeşil İklim Fonu (GCF) hakkında da önemli duyurular yapıldı.

– Fona, 8 ülke toplamda 1.5 milyar dolar daha kaynak aktaracağını açıkladı. GCF’nin toplam bütçesi 7.4 milyar dolar seviyesine çıktı.

– Fransa, katkısını ikiye çıkaracağını açıkladı. 1.54 milyar avro katkının %80’i hibe halinde geri kalanı kredi şeklinde olacak.

– Birleşik Krallık yaptığı kalkınma desteklerinden iklim eylemine vereceği katkıyı iki katına çıkardığını ve iklim değişikliği ile mücadele için araştırma geliştirme bütçesini ise 1 milyar dolara çıkardığını açıkladı.

100 Bankadan 1.5 Derece Uyumlu İklim Hedefi

Bankalar ve finans kuruluşları da duyurularda bulundu:

– Bank of England, iklim risklerinin iş dünyasında ve ülkeler arasındaki yatırımlarda fiyatlandırmaya başlayacağını açıkladı.

– 35 trilyonluk değere sahip 100 banka, 1.5 dereceye uyumlu iklim hedefi koyduğunu açıkladı.

– Aynı şekilde 2.4 trilyonu yöneten 87 varlık şirketi de 1.5 derece uyumlu iş planlarını hayata geçiriyor.

Zirve’de Türkiye ise özellikle ulaşım alanında önemli adımlar yapacağına dair açıklamalarda bulunurken, Paris Anlaşması’nın onay sürecine dair her hangi bir açıklama gelmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, trafikteki seragazı salımını düşürmek için demiryolu taşımacılığında katedilen mesafe hakkında bilgi verdi hızlı tren hatlarının önümüzdeki 5 yılda 5 bin 600 kilometreye ulaşacağını söyledi.

Zirve’nin kapanışında konuşan Antonio Guterres, “Bu yarışı kazanabiliriz” dedi. Zirve’de önemli açıklamalar yapıldığını vurgulayan Genel Sekreter “Bu zirvede önemli ilerleme kaydedildi, ancak gidecek daha çok yolumuz var. Ülkelerden ve şirketlerin daha fazla iklim eylemi yapması gerekiyor. Ülkelere daha önce söylediğimi yineliyorum: 2020 sonrasında hiçbir yeni kömür santralı yapılmamalı” diyerek sözlerini noktaladı.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi