fbpx
Bilim

BM: Hayvan ve Bitkilerin %25’i Tehdit Altında

Birleşmiş Milletler’in (BM) doğal yaşama dair hazırladığı ve önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen genel değerlendirme raporunda, acilen harekete geçilmemesi halinde insanların şimdiki ve gelecekteki nesillerinin risk altında olduğu uyarısının yer aldığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler bünyesindeki Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Konulu Hükümetlerarası Bilim-Politika Platformu’nun yayınladığı rapora göre doğa ciddi anlamda krizde. Raporla, yerkürenin havasının, suyunun, karasının insan eliyle yapılan faaliyetler nedeniyle büyük zarar gördüğü bir kez daha gözler önüne serildi.

Diken’in haberine göre platformun üç yılda hazırlanan 1800 sayfalık raporu, bu alanda politika üretenler, karar verici konumunda olanlar için 40 sayfaya indirilerek özetlendi. 15 bin referans gösterilerek yazılan rapora göre insanlık evine iyi bakmıyor!

İnsanlığın yerküreye verdiği zararın son 50 yılda arttığına dikkat çekilen rapora göre bunun başlıca nedenleri 1970’ten beri iki katına çıkan dünya nüfusu, dört kat büyüyen küresel ekonomi ve 10 kat büyüyen uluslararası ticaret. Kentleşen alanların 1992’den beri iki katına çıkması da etkenlerden biri.

“Zararlar ince birer çizikken son 50 yılda derin yarıklara dönüştü” denilen raporu hazırlayan isimlerden biri olan ABD’deki Minnesota Üniversitesi’nden Dr. Kate Brauman şunları söyledi: “Doğada ve biyoçeşitlilikte tahmin etmediğimiz kadar önemli düşüş ve zarar gözlemledik. Doğal yaşam insanlık tarihinin hiç görmediği kadar büyük bir tehdit altında.”

Brauman, 2050’ye kadar olumsuz tablonun süreceğinin altını çizdi.

Raporda öne çıkan ve doğanın ne derece tehdit altında olduğunun somut göstergesi olan bazı veriler şu şekilde sıralanabilir:

– 1 milyondan fazla hayvan ve bitki türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

– 1980-2000 yılları arasında 100 milyon hektarlık tropikal orman ağırlıklı olarak Güney Amerika’daki hayvan çiftlikleri ve Güneydoğu Asya’daki palm yağı üretimi nedeniyle yok oldu.

– 1700’deki sulak alanların sadece %13’ü 2000 yılına kadar varlığını koruyabildi.

– Günümüzde hayvan ve bitkilerin %25’i tehdit altında.

– Plastikten kaynaklanan çevre kirliliği 1980’e oranla 10 katına çıktı.

– Her yıl 300-400 milyon ton ağır metal ve eritici madde ve başka atıkları su kaynaklarımıza atıyoruz.

– 2014 yılında okyanusların sadece %3’ü insanlığın baskısından özgürdü.

– Balıklar hiç olmadığı kadar tehdit altında. 2015’te balıkların %33’ü türlerini sürdüremeyecek ölçütte üredi.

– Doğal ekosistemler %47 oranında kan kaybetti.

– Vahşi hayvanların biyokütlesi (bir ekosistemde belirli bir zamanda yetişen canlı sayısı) %82 oranında düştü.

– Resiflerdeki mercanlar son 150 yılda yarıya indi.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.