;
Bilim

BM Genel Sekreteri Himalayalar’dan Çağrıda Bulundu: “Bu Çılgınlığı Durdurun”

BM Genel Sekreteri

Himalayalar’daki mesajında “Fosil yakıt çağına” son verilmesi çağrısı yapan Guterres, “Bugün burada dünyanın çatısından haykırmak için bulunuyorum, çılgınlığı durdurun” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel ısınma nedeniyle Nepal’in karla kaplı dağlarındaki buzulların 30 yılı aşkın bir süredir üçte birine yakınını kaybettiği uyarısında bulundu.

Everest Dağı yakınlarındaki bölgeye yaptığı bir ziyaret sırasında konuşan Guterres, küresel ısınmanın 1.5 dereceyi aşması halinde sel, kuraklık ve toprak kayması risklerine dikkat çekti.

Himalayalar’daki mesajında “Fosil yakıt çağına” son verilmesi çağrısı yapan Guterres, “Bugün burada dünyanın çatısından haykırmak için bulunuyorum, çılgınlığı durdurun” dedi.

İklim bilimciler, Dünya’nın sıcaklığının son 100 yılda ortalama 0.74 derece arttığını, ancak Güney Asya’daki Himalayalar’daki ısınmanın küresel ortalamalardan daha fazla olduğunu dile getiriyor.

Guterres, Solukhumbu bölgesini ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamada, iki büyük karbon kirleticisi olan Hindistan ve Çin arasında sıkışan Nepal’deki buzulların son 10 yılda bir öncekine göre %65 daha hızlı eridiğini söyledi.

Nepal’e dört günlük bir ziyarette bulunan Guterres, buzulların erimesinin göl ve nehirlerin kabararak tüm toplulukları sürüklemesi ve denizlerin rekor oranlarda yükselmesi anlamına geleceği uyarısında bulundu.

Ülkeleri “iklim kaosunun en kötüsünü” önlemek için küresel sıcaklık artışını 1.5 derece ile sınırlamaya çağıran Guterres, X’te paylaştıpı videoda, “Rekor sıcaklıklar rekor buzul erimesi anlamına geliyor. Buzullar geri çekiliyor, geri çekilemeyiz. İklim eylemiyle ilerlemeliyiz” diye konuştu.

Bilim insanları haziran ayında yayınladıkları raporda, Hindukuş Himalayalarındaki buzulların küresel ısınma nedeniyle yüzyılın sonuna kadar hacimlerinin %75’ini kaybedebileceğini söyledi. Bunun da dağlık bölgede yaşayan 240 milyon insan için tehlikeli sellere ve su kıtlığına neden olabileceği belirtiliyor.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi