;
Politika

BM Genel Sekreteri Guterres: “İklim Değişikliği Çok Sayıda Bölgede Hayati Meseleye Dönüştü”

BM Genel Sekreteri Guterres, “İklim değişikliği şiddetli sorunlara neden oluyor ve çok hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu nedenle geç olmadan hızlı çözümler bulmak durumundayız” dedi.

Polonya’nın güneyinde yer alan Katoviçe kentinde düzenlenen 24. İklim Konferansı’nda konuşma gerçekleştiren Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres iklim değişikliğine karşı verilen mücadelede başarısız olunması durumunda, kutuplardaki erimenin süreceği, deniz seviyesinin yükseleceği ve mercanların yanı sıra çok sayıda deniz canlısının öleceği uyarısında bulundu.

AA’nın haberine göre küresel ısınmanın neden olacağı su kıtlığı ve hava kirliliğinin çok sayıda insanın yaşamına mal olacağına işaret eden Guterres, söz konusu gelişmelerin özellikle ozon tabakasında ciddi hasarlar yaratacağını vurguladı.

Guterres, Paris İklim Anlaşması’nın hayata geçirilmesi gerektiğinin ve “küresel iklim kaosunun” ortadan kaldırılması için BM üyesi devletlerin ortak sorumluluk taşıdığının altını çizerek, “İklim değişikliklerini durdurmak için hala çok az ve çok yavaş adım atıyoruz” ifadesini kullandı.

“İklim Değişikliği Hayati Bir Mesele”

İklim değişikliğinin şiddetli sorunlara neden olduğunu ve çok hızlı şekilde ilerlediğini belirten Guterres, “Bu nedenle geç olmadan hızlı çözümler bulmak durumundayız. Çok sayıda ülke, bölge ve insan için iklim değişikliği çoktan bir hayati bir meseleye dönüşmüş durumda” dedi.

Karbon emisyonu konusunda atılacak adımlara da değinen BM Genel Sekreteri Guterres, dünya genelinde karbon emisyonun 2030’a kadar %45 seviyelerine çekilmesi ve 2050’de ise tamamen sıfırlanmasının hedeflenmesi gerektiğini vurguladı.

“Kurallar Kitapçığı” Vurgusu

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ise BM üyesi ülkelerin, Paris İklim Anlaşması’nı uygulamaya hazır olduklarını göstermelerinin önemli olduğunu belirtti.

24. İklim Konferansı’nın sonuç bildirgesi, 14 Aralık’ta yayımlanacak.