;
Bilim Ekonomi

Bitcoin Madenciliği İklim Değişikliğini Tetikliyor mu?

Yayımlanan yeni bir araştırma, bitcoin gibi kripto para birimleri madenciliğinin büyük bir enerji problem olduğunu ve söz konusu problemin iklim değişikliğini olumsuz etkileyebileceğini belirtiyor.

Katar Üniversitesi Doç. Dr. Jon Truby’nin yayımladığı “Decarbonizing Bitcoin: Law and Policy Choices for Reducing the Energy Consumption of Blockchain technologies and Digital Currencies” isimli araştırmada, kripto para birimleri madenciliğinin potansiyel yararlarının küresel olarak daha iyi anlaşılması için, söz konusu teknolojide sürdürülebilirlik yolunda adımlar atılması gerektiği ifade ediliyor. AA’nın haberine göre Truby, araştırma yazısında şu değerlendirmelerde bulundu:”Bitcoin uzun bir süre daha burada olacak ve bu sebeple gelecek modellerin ekonomik ve sosyal yararlarla ters düşecek enerji tüketiminden bağımsız olarak tasarlanması gerekiyor”.

Truby, Bitcoin madenciliğinin genel olarak bakıldığında karbon emisyonlarına oldukça fazla katkı sağladığını ve söz konusu eylemlerin, belirli bir noktada iklim değişikliği etkilerinin hafifletilmesi için belirlenen kısıtlamalara olumsuz etki edecek bir düzeye çıkabileceğini vurguluyor. Truby ayrıca kripto para birimleri madenciliğinin enerji tüketiminde dijital para birimleri alanında çalışan kişilerin yaptıkları işin çevresel etkileri konusundaki duyarsızlıklarının da etkisi olduğunu söylerken, bu konuda atılacak ilk adımlardan birinin daha iyi bir enerji yönetimi olabileceğini ifade ederek “Yüksek karbon emisyonuna sebep olmayacak protokoller uygulanmalı” diyor.

Araştırmada, sürdürülebilir blok zinciri teknolojileri için kripto para birimleri madenciliği araçlarına getirilebilecek vergiler ve kısıtlamalar söz konusu enerji tüketiminin önüne geçilmesi için bir öneri olarak sunulurken, Truby emisyonu azaltacak ve çalışanları “karbonsuz” para birimleri geliştirmek için motive edecek yeniliklerin daha etkili olabileceğinin altını çiziyor.