;
Politika

Bakan Kurum: “İklim Değişikliği Konusunda Yardıma İhtiyacı Olan Ülkelerin Yanında Olacağız”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelede öncü bir rol üstleneceğini söyleyerek, “İhtiyacı olan her ülkenin yanında olacağımızı da yinelemek isteriz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) Taraflar Konferansına (COP26) hazırlık amacıyla İtalya’nın Milano şehrinde düzenlenen PreCOP26 zirvesi kapsamındaki Bakanlar Toplantısı’na katıldı.

AA’nın haberine göre burada yaptığı konuşmasına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda Paris Anlaşmasıyla ilgili “dünyaya verdiği müjdeyle” başlamak istediğini belirten Kurum “Paris Anlaşması, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin gündemine girmiştir ve başlattığımız süreci en kısa sürede Meclisimizden geçirerek, Ulusal Katkı Beyanı çerçevesinde anlaşmaya taraf olacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2053 yılında “net sıfır emisyon” hedefini ortaya koyduğunu ve bunu kamuoyuyla paylaştığını da dile getiren Kurum, şöyle devam etti: “Türkiye olarak, enerjiden tarıma, ulaştırmadan ticarete, sanayiden atık yönetimine kadar ekonomimize yön veren tüm alanlarda geliştireceğimiz politika, teknoloji ve yeni bir hayat tarzıyla net sıfır emisyon hedefimizi kararlılıkla hayata geçireceğiz. Şimdiden 2053’ün Türkiye’si için, sürdürülebilir bir kalkınmayı, yeşil bir kalkınmayı, yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapmayı ülkemiz için bir öncelik haline getirdik. Bu anlamda Türkiye’nin, iklim değişikliğiyle mücadelede öncü bir rol üstleneceğinden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. İhtiyacı olan her ülkenin yanında olacağımızı da burada yinelemek isteriz.”