;
Politika

Bakan Dönmez: “Türkiye’nin Enerji İhtiyacı Filtresiz Santrallar Olmadan da Karşılanabilir”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Türkiye’nin enerji ihtiyacının filtresiz santrallar olmadan da karşılanabileceğini söyledi.

Filtresi olmayan termik santralların nasıl çalışacağına ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yıl sonuna kadar hangi santralların hazır, hangilerinin hazır olmadığının yıl başına kadar netleşeceğini açıkladı. AA’nın haberine göre Yılmaz, “Bacası olmayan ya da çalışamaz durumda olanlar yıl başı itibarıyla işletilemez hale gelecek. Bacaları olanların ise rehabilitasyona, yeni standartlara ve emisyon değerlerine göre bir uyum sürecine ihtiyacı var” şeklinde açıklama yaptı.

13 Termik Santralın Üçünde Sorun Yok

Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın veto ettiği termik santrallara filtre takılmasının ertelenmesi düzenlemesine ilişkin ise “Bu kapsamda 13 santral var, bunlardan üçünde sorun yok. Diğerlerinin de hepsi aynı seviyede değil. Bir kısmı yatırımlarına başladı ve dönüşümlerini yapıyorlar. Dolayısıyla hepsini aynı şekilde değerlendirmek doğru olmayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve tesis sahipleriyle de görüştüklerini ve eksikliklerin çevre uyumu açısından tamamlanmasını arzu ettiklerini aktaran Dönmez, “İşin enerji arz güvenliği boyutu da var, ama bu santrallardan çalışamayacak olanlar olursa, bunların yerine çalışabilecek kurulu güçlerimiz var. Özellikle doğalgaz santrallarımızın potansiyel kapasitesi yüksek. Bu süreci enerji arz güvenliği açısından bir sıkıntı yaşamadan yürütmüş olacağız. Bacası olmayan ya da çalışamaz durumda olanlar yıl başı itibarıyla işletilemez hale gelecek. Bacaları olanların ise rehabilitasyona, yeni standartlara ve emisyon değerlerine göre bir uyum sürecine ihtiyacı var” dedi.

6 Aylık Sürelerle Yaptırım Zorunluluğu

Hürriyet gazetesinden Abdülkadir Selvi, dünkü yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afşin-Elbistan Termik Santralı’nı işleten Çelikler Holding’in sahibi Tahir Çelik ile yaptığı telefon görüşmesinin arka planını kaleme aldı. Selvi yazısında Erdoğan’ın “Biz sana süre verdik. Şimdiye kadar ne yaptın?” diye sorduğunu belirterek: “İkna edici bir yanıt alamayınca bu kez, ‘Sen ne yapıyorsun, anlat’ diye üsteliyor. Holding sahibi ise ‘Sayın Cumhurbaşkanım, 10 bin kişiye ekmek yediriyoruz. Biz bunun altından kalkamayız. Sürenin uzatılmasını talep ediyoruz’ diyor. Erdoğan bu yanıt üzerine ‘Süre uzatımına rağmen sen hiçbir şey yapmamışsın’ diye çıkışıyor. Erdoğan’ın sertleşmesi üzerine holding sahibi, ‘O zaman ben bırakayım’ diyor. Erdoğan, ‘Ben sana onu demiyorum. Ne yaptın, onu soruyorum’ dedikten sonra telefonu kapatıyor” diye yazdı.

Selvi, süre uzatımı konusunun, AK Parti grup yönetiminde de ele alındığına yazısında yer verdi: “Süre uzatımına sıcak bakılmıyor ve ‘Şimdiye kadar yapılmamış, şimdi de yapılmaz’ deniliyor. Ancak Enerji Bakanlığı işin mali boyutunu gündeme getiriyor. İşletmelerin 10 bin kişiye istihdam sağladığı belirtiliyor. Bunun üzerine 6 aylık sürelerle yaptırım zorunluluğu getirilmesi eğilimi oluşuyor.”