;
Ekonomi

Bağımsız Maden-İş Sendikası’nın İliç Raporu: İşçiler Makul Sınırı Aşan Siyanüre Maruz Kaldı

iliç

Bağımsız Maden-İş Sendikası’nın İliç raporunda, şirketin işçiler üzerindeki baskısı gözler önüne serildi. Çalışmada işçilerin yevmiye kesintisi ile cezalandırıldığı ve aleyhlerinde sürekli tutanak tutulduğu belirtildi. Ek olarak işçilerin sendikal özgürlüklerinin gasp edildiği de vurgulandı.

Bağımsız Maden-İş Sendikası, Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Çöpler köyünde Kanada ve ABD menşeili Anagold Madencilik’in işlettiği Çöpler Altın Madeni sahasında 13 Şubat’ta yaşanan kayma ile ilgili bir rapor yayımladı.

Anagold madencilik şirketinde liç yığınının kaymasıyla birlikte bir göçük meydana geldi. 9 maden işçisi göçüğün altında kalırken, maden işçilerine henüz ulaşılamadı. Katliamın gerçekleştiği andan beri sürecin takipçisi olan Bağımsız Maden İş; sendika yöneticileri, uzman ve avukatlardan oluşan heyetinin Erzincan İliç’e ulaştığı ilk andan itibaren bulunduğu süreç içerisinde yaptığı görüşmeler, gözlemler ve bulgular ile hazırlamış olduğu raporu duyurdu.

İşçiler Üretim Artsın Diye Makul Sınırı Aşan Siyanüre Maruz Kaldı

13 Şubat öncesi dönemde ana firma Anagold ve Çiftay başta olmak üzere taşeron şirketlerde çalışan işçiler için gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinde önemli eksikler bulunduğunun belirtildiği raporda iş makineleri için yapılan yollarda işçiler tarafından çatlaklar belirlendiği de söylendi. Daha hızlı ve daha fazla üretim için siyanür kullanımında makul kabul edilebilecek sınırların da aşıldığı vurgulanırken işçilere siyanürün buharlaştığının söylendiği de belirtildi.

İşçilerin Sendikal Hakları Gasp Edildi

Raporda işçilere yönelik mobbing ve baskıların ayrıntıları da yer aldı. İşçilere uygulanan mobbingler içerisinde yevmiye kesintisi ile cezalandırma, işçiler aleyhinde sürekli tutanak tutulmasının olduğu belirtildi. Ek olarak işçilerin sendikal özgürlüklerinin gasp edildiği de vurgulandı.