;
Ekonomi

Avrupa Komisyonu, Breakthrough Energy ile Birlikte 100 Milyon Euroluk Temiz Enerji Fonunu Başlattı

Avrupa Komisyonu, Bill & Melinda Gates Vakfı eşbaşkanı Bill Gates’in liderliğindeki iş liderleri, girişimciler ve girişim sermayecileri koalisyonu Breakthrough Energy ile birlikte, 100 milyon euro değerinde temiz enerji yatırımı başlattığını duyurdu.

Avrupalı şirketlerin yenilikçi temiz enerji teknolojilerini geliştirmelerine ve piyasaya sunmalarına yardımcı olmak için tasarlanan ortak yatırım fonu niteliğindeki Breakthrough Energy Europe’un 2019’da faaliyete geçmesi bekleniyor. Girişim, Breakthrough Energy’den ve AB’nin araştırma ve yenilik programı Horizon 2020 aracılığıyla finanse edilen InnovFin tarafından fonlanacak. Breakthrough Energy, 2016 yılında, sıfır karbon temiz enerji teknolojilerini desteklemek için 1 milyar dolarlık bir fon oluşturulduğunu duyurmuştu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Avrupa, iklim değişikliğine karşı olan mücadelede evinde ve dünyada lider konumunu sürdürmeli” derken, gezegeni korumak için ortaya atılan iddialı hedefleri karşılamak için Avrupa ekonomisinin ve sanayisinin modernizasyonunu zorlamaları gerektiğini ifade etti. Juncker sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni ve inovatif temiz enerji teknolojisine yönelik kamusal ve özel yatırımların ortak bir havuzda toplanması, seragazı emisyonlarını azaltmak için uzun vadeli çözümlerin sağlanmasında anahtar rol oynayabilir. Avrupa’nın tüm vatandaşlarının refahını garanti edebilecek bir geleceği varsa, bunun iklim dostu ve sürdürülebilir olması gerekecek”.

Breakthrough Energy’ye başkanlık eden Gates ise “İklim değişikliğinin en kötü etkilerinden kaçınmak için yeni teknolojilere ihtiyacımız var. Avrupa, Ar-Ge’ye etkileyici yatırımlar yaparak değerli bir liderlik gösterdi. İklim değişikliğini ele almak için yenilikler geliştiren bilim insanları ve girişimciler, bu yenilikleri küresel pazara sunabilecek şirketler kurmak için sermayeye ihtiyaç duyuyorlar. Breakthrough Energy Europe bu sermayeyi sağlamak için tasarlandı” diye konuştu.