;
Politika

Atina’da Sıcak Hava Dalgalarına Karşı Yeni Bir Birim Oluşturuldu

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, kentlileri yükselen sıcaklardan korumak ve kenti gün geçtikçe daha sert vuran sıcak dalgalarıyla mücadele etmek için yeni bir müdürlük kuruldu.

İklim krizinin derinleşmesine paralel olarak sıcak dalgalarının sıklığı ve şiddeti dünyanın dört bir yanında artıyor, bu aşırı hava olayı ciddi sağlık sorunlarına sebep oluyor.  Yunanistan’ın başkenti Atina, kentlileri yükselen sıcaklardan korumak ve kenti gün geçtikçe daha sert vuran sıcak dalgalarıyla mücadele etmek için belediye içinde yeni bir sorumluluk alanı oluşturdu ve bir müdürlük kuruldu. Atina Belediyesi’nde sıcak dalgalarıyla mücadele edecek bir müdürlük oluşturulması Avrupa’da bir ilk niteliğini taşıyor. Dünyada ise bu tip bir pozisyon sadece ABD’de Florida eyaletinde Miami-Dade County’de mevcut.

“On yıllardır küresel ısınma hakkında konuşuyoruz, ancak sıcaklık hakkında fazla konuşmadık” diyen yeni müdür Eleni Myrivili’nin görevi, kenti soğutmanın yollarını bulmak. Bu görev, yoğun enerji kullanımını tetikleyerek iklim krizine katkıda bulunan binalarda klima kullanımı gibi uygulamaların ötesinde kenti yeniden tasarlamayı kapsıyor. Sıcak dalgalarıyla mücadele edecek müdür, yolların ve binaların yeniden tasarlanması, inşaat malzemelerinin incelenmesi, kentte yeşil alanların artırılması ve yeni ağaç ve bitki dikimleri gibi bir dizi faaliyetten sorumlu olacak.

Bu çerçevede Atina’nın kent genelinde yeşil alan ve gölgelik alanları artırmaya yönelik bir programı bulunuyor. Özellikle hava sirkulasyonunda bina yoğunluğunun önemli bir sorun olarak ortaya çıktığı bölgeler için “serin rotalar” oluşturulması programın öncelikleri arasında. Atina’da, kentlileri ve turistleri hava durumu hakkında uyarmak ve ısı dalgalarına karşı alınacak önlemler hakkında bilgi vermek amacıyla bir akıllı telefon uygulaması halihazırda kullanılıyor.