fbpx
Politika

Almanya’dan Tarihi Karar: Kömür Tüketimi Son Buluyor

Almanya, 2035 ve 2038 yılları arasında tüm kömür tüketimini sona erdirme kararı aldı. Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu Kömür Komisyonu’nun aldığı kararın hükümet tarafından kanunlaştırılması bekleniyor.

Dünya’nın dördüncü büyük ekonomisi ve Avrupa’nın en çok kömür tüketen ülkesi Almanya, 2035 ile 2038 yılları arasında tüm kömür tüketimini sona erdirecek. Karar, ülkede faaliyet gösteren 44 GW kapasiteli kömür termik santrallarının bu tarihe kadar kademeli olarak kapatılması anlamına geliyor. Alınan kararla kurulu gücün yarısından fazlası 2030 öncesi kapatılacak. Bu sabah kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının bulunduğu Kömür Komisyonu’nun aldığı kararın hükümet tarafından kanunlaştırılması bekleniyor.

Alınan karara göre Almanya en geç 2038’de tüm kömür tüketimini sona erdirecek.  2032’de yapılacak olan revizyonla bu tarih 2035 yılına da çekilebilir. Aynı zamanda 2022 yılına kadar 12.5 GW’lık kömürlü termik santral kapatılacak. Buna ek olarak 2030 yılına kadar 13 GW daha kapatılacak. Böylelikle 2030 itibari ile toplam en az 25 GW kömürlü termik santral kapatılmış olacak.Devlet, bu karardan etkilenen bölgelerde, sosyal ve ekonomik dönüşüm için 20 yıl içinde 40 milyar euroluk yatırım yapmayı planlıyor.

Almanya dünyanın altıncı en çok seragazı salımı yapan ülkesi konumunda. Ülke, 2018 itibari ile elektriğinin %35.3’ünü kömürden karşılıyor ve 44 GW’lık kurulu güce sahip. Yenilenebilir enerji alanında Almanya geçtiğimiz yıl bir ilk yaşamış ve tarihte ilk kez yenilenebilir enerji kaynakları elektrik üretiminde kömürü geçmişti. 2015 yılının verilerine göre ülkenin emisyonlarının %30’u kömürden kaynaklanıyordu. Almanya vatandaşları da ülkenin kömürü acilen terk etmesini destekliyordu. Yapılan son bir ankete göre Almanların %73’ü kömürün 2030 ya da daha öncesinde terk edilmesini desteklerken, %46’sı ise 2025 tarihini önermişti.

Resmi bir platform olarak kurulan Kömür Komisyonu’nun görevi ve üyeleri hakkındaki bilgilere buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.