;
Ekonomi

Almanya, Elektrik Faturasındaki Yenilenebilir Vergisini Planlanandan Daha Erken Kaldıracak

Almanya hükümeti, elektrik faturasına yansıtılan “yenilenebilir enerji” katma değerinin planlanandan erken kaldırılabileceğini duyurdu.

Sosyal Demokrat (SPD) eş başkanı Lars Klingbeil, ek ücretin iptal edilerek artan enerji fiyatlarının on milyonlarca hane üzerindeki baskısını hafifletebileceklerini söyledi.

Euronews’te yer alan habere göre, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe giren “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yasası” (EEG) uyarınca faturalara yansıtılan katma değer, enerji vergileri arasında en büyük orana sahip.

Ülkede geçtiğimiz kasım ayında koalisyon görüşmelerinde masada yer alan verginin 1 Ocak 2023’te kaldırılması planlanıyordu.

Bu konu üzerinde çalıştıklarını belirten Klingbeil, “Federal hükümetin ısıtma ve aydınlatma fiyatlarındaki dalgalanmalarla uğraşan halka yardımcı olmak için daha fazla şey yapması gerektiğini” kaydetti.

EEG vergisi 1 Ocak itibariyle %43 oranında indirildi. Söz konusu indirim 83 milyon nüfuslu Almanya’nın bütçesine senelik 3.25 milyon euro yük getirecek.

Ticari rakamlara göre Almanya’da yaklaşık 4.2 milyon hanehalkı bu yıl elektrik ödemelerinde %63,7’lik artış görecek; 3.6 milyonluk kesim %62.3 daha fazla yakıt ödemesi yapacak.

Yenilenebilir Enerji Vergisi Nedir?

Almanya’da Yenilenebilir Enerji Yasası ile birlikte geçtiğimiz yıl enerji faturalarına %20’lik bir vergi getirildi. Bu vergiden elde edilen gelir, yenilenebilir enerji geliştirme ve üretimini finanse etmek için kullanılıyor. Ülkede rüzgar ve güneş enerjisi üreticileri, vergiyle finanse edilen sübvansiyonlardan en büyük desteği görüyor.

Yaklaşık 10 aydır yürürlükte olan Yenilenebilir Enerji Yasası, 2030 yılına kadar %65 yenilenebilir enerji ve 2050 yılından önce sıfır seragazı hedefine ulaşmak için kabul edilmişti.

Söz konusu vergiler ayrıca rüzgar ve güneş enerjisi sistemlerinin güçlendirilip basitleştirilerek, dijitalleşmenin de artırılmasını hedefliyor.

COVID-19 salgını döneminde yavaşlayan ekonomilerin ve azalan sanayi üretiminin ardından yeniden ivme kazanan piyasalar sebebiyle, dünya genelinde doğalgaz ve elektrik gibi enerji kalemlerine talep artmış ve bu da fiyatları artırmıştı.