;
Politika

Almanya 2030 Hedeflerine Ulaşmak için Enerji Kullanımını Yüzde 20-25 Azaltmalı

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, halihazırdaki gidişatla ülkenin 2030 hedeflerine ulaşamayacağı uyarısında bulundu.

Habeck, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Almanya’nın iklim değişikliğiyle mücadele programına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AA’daki habere göre ülkesinin iklimi koruma konusunda çok kapsamlı bir görevle karşı karşıya olduğunu belirten Habeck, iklimi korumaya yönelik ciddi değişiklikler olmadan Almanya’nın seragazı salımını 2030’a kadar 1990’a kıyasla %65 azaltma hedefine ulaşamayacağını vurguladı.

Habeck, “Şimdiye kadar alınan tedbirlerin yolunu izlersek 2030’da hedeflerin kaçırıldığını daha net göreceğiz” dedi.

Bakanlığın bir raporuna göre, önümüzdeki 10 yılın başında Almanya’nın karbondioksit emisyonlarını 1990 seviyelerinin %65’ine düşürme hedefine ulaşması için enerji tüketimini %20-25 oranında azaltması gerekecek.

Toplantıda yaptığı açıklamada, “Görev büyük. 2010’dan 2020’ye kadar her yıl emisyonları ortalama 15 milyon ton azaltmayı başardık ve 2022’den 2030’a kadar yılda ortalama 40 milyon ton azaltmamız gerekiyor” dedi.

Almanya’nın iklimi koruma konusunda geride kaldığını ve büyük ihtimalle 2022 iklim hedeflerine de ulaşamayacağını belirten Habeck, 2023 hedeflerine ulaşmanın da “zor” olacağını kaydetti.

Robert Habeck, Almanya’da son 30 yılda güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının payının %42’ye yükseltildiğini, bu payın 2030’a kadar %80’e çıkarılmasının hedeflediğini kaydetti.

İklimi koruma hedeflerine ulaşmak için tüm alanlardaki çabaların üç kat artırılması ve yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılmasının önemli ölçüde teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Habeck, “Önümüzdeki yıllarda daha verimli ve daha hızlı olmamız gerekiyor. Hız ve kararlılık artırılmalı” dedi.

Habeck, iklimi koruma hedeflerine ulaşılması için bu yıl iki önlem paketi açıklayacaklarını da duyurdu.