;
Politika

Akbelen’de Zeytincilik Kanunu Çiğneniyor

zeytin

Türkiye’de zeytinlerin yasal koruyucusu olan Zeytincilik Kanunu ne yazık ki Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde de uygulanmadı. Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy Mahallesi’nde 24-30 Temmuz tarihleri arasında yapılan kesimin ardından zeytinliklere ve yerleşim alanlarına çok yakın mesafede aralıksız bir şekilde dinamit patlamaları ve maden çalışmaları devam ediyor. 

3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanuna göre, zeytinliklerin 3 kilometre yakınına hiçbir tesis ve faaliyet yapılamaz. Fakat İkizköylüler hem evlerine hem de zeytinliklerine çok yakın mesafe dinamit patlatıldığını ve bunun kanuna aykırı olduğunu belirterek 22 Kasım 2023 tarihinde Milas İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne dilekçe verdiler, yetkililerin acilen yerinde inceleme yapmasını talep etti.

İkizköy Çevre Komitesi patlama anlarını şöyle dile getirdi: “Siren seslerin ardından patlamalar başlıyor. Tozun dumana karıştığı o alan, bu yılın Temmuz ayına kadar Akbelen Ormanı’ydı. Şu anda dinamitlerle ve iş makineleriyle yerleşim yerlerinin ve zeytinliklerin hemen yanında ormandan kalan son toprak da  gece gündüz hızla yok ediliyor. Son bir haftadır devam eden patlatmalarda yaklaşık bir seferde 10-11 dinamit patlatılıyor. Tüm dünyanın ölmez ağaç olarak da anılan zeytin ağaçlarının önemini vurguladığı Dünya Zeytin Ağacı Günü’nde ne yazık ki Türkiye’de zeytin kanunu çiğneniyor, ormanın ardından şimdi de zeytinlikler hiçe sayılıyor.”

“Biz her şeye rağmen üretmeye, zeytinlerimizi yaşatmaya ve korumaya devam edeceğiz. Akbelen’den, yaşam alanlarımızdan ve de zeytinlerimizden vazgeçmiyoruz. Zeytin için adalet, Akbelen için adalet!” diyen ve Zeytin Ağacı Günü’nde bir araya gelen köylü kadınlar, zeytin hasadının ardından hep birlikte zeytinlerini kurup günü dayanışma içinde kutladı.

İkizköy Komitesi, change.org/ikizkoydireniyor adresinde imza kampanyalarına da destek beklediklerini aktardı.