;
Ekonomi

AB’de Yenilenebilir Enerji Gaz Fiyatları Üzerinde Etkili Oluyor

yenilenebilir enerji

Avrupada gaz fiyatları, yenilenebilir enerjide üretimin artmasıyla iki yılın en düşük seviyesine geldi.

Gösterge doğalgazda vadeli işlemler yüzde 4,3’e kadar düştü. Doğalgaz fiyatları, geçtiğimiz yıl daha önce benzeri görülmemiş seviyelere çıkaran enerji krizi sonrası Cuma günü keskin bir dönüşle 2007’den beri en uzun haftalık düşüş serisini kaydetti. Zayıf bir ekonomik ortamda mücadele veren sektörler için düşüşün yakında sona ereceğine dair çok az gösterge var.

Yenilenebilir enerji tarafında yaşanan gelişmeler gaz fiyatları üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Almanya’da hafta sonu güneş enerjisinde rekor kırılması gibi gelişmeler enerji üretiminde doğalgaz kullanımı üzerindeki baskıyı hafifletiyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi, Ukrayna’da yaşanan savaşla birlikte yaşanan enerji krizinin ardından doğalgaz olan bağımlılığını azaltmak amacıyla 2035 yılına dek yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefini ortaya koydu. BloombergNEF, 2030 yılına dek rüzgar ve güneş enerjisinin ülkedeki toplam üretimin %76’sına ulaşacağını öngörüyor.

Enerji düşünce kuruluşu Ember’da Avrupa Programı Lideri Sarah Brown konuyla ilgili, “Avrupa Birliği’nin (AB) güneş enerjisi kurulumlarındaki artışı, büyük kısmı pahalı fosil yakıtlardan daha hızlı şekilde uzaklaşmayı ve son 18-24 ayda enerji alanında meydana gelen fiyat artışları ve güvenlik tehditlerine daha fazla maruz kalmaktan kaçınmayı hedefliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa’da gösterge olarak kabul edilen Hollanda vadeli gaz yüzde 1,6 düşüşle megavat-saat başına 24,17 euroya geriledi. İngiltere’de benzer kontratlar ise yüzde 2,7 değer kaybı yaşadı.

Avrupa’da gaz rezervleri yüzde 68 ile ortalamanın çok daha üstünde doluluğa sahip ve uzmanlar depoların normal dönemlerden çok daha önce tamamen doldurulmasını bekliyor. Bu durumun kış için arz risklerini büyük ölçüde azaltması ve fiyatlar üzerinde düşüş yönlü daha fazla baskı kurması bekleniyor.