;
Politika

AB’de Bağlayıcı Ulusal Yenilenebilir Enerji Hedefleri Gündemde

27 AB ülkesi bağlayıcı ulusal yenilenebilir enerji hedefleriyle karşı karşıya kalabilir.

Avrupa Komisyonu iklim kabine başkanı Diederik Samsom Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yasa paketinin rüzgar ve güneş gibi kaynaklardan enerji kullanımını artırmak için 27 AB ülkesi için bağlayıcı ulusal hedefler belirleyeceğini söyledi.

Politico’nun ev sahipliğini yaptığı çevrimiçi bir etkinlikte Samsom, “Yenilenebilir enerji için ulusal bağlayıcı hedeflere gidecek miyiz? Olasılıklar bunun lehinde diyebiliriz” dedi.

AB’nin mevcut hedefi, blok genelinde, 2019’da %20’nin biraz altında olan yenilenebilir enerjinin 2030 itibarıyla %32’lik bir paya sahip olması.

Bu hedefin, AB’nin, geçtiğimiz ay kararlaştırılan net emisyonları 2030 itibarıyla 1990 seviyelerine göre en az %55 azaltılmasına uyabilmesi için artırılması gerekiyor.

Ulusal hedeflerin bağlanması, 2020’ye kadar yürürlükte olan sisteme dönüşü işaret edebilir. Blok genelinde, yenilenebilir enerjinin payı büyük farklılıklar gösteriyor.

Yenilenebilir enerji kaynakları 2019’da İsveç’in brüt nihai enerji tüketiminin %50’sinden fazlasını sağlarken, Lüksemburg, Malta ve Hollanda’da pay %10’un altındaydı.

Ulusal hedefler bu dengesizliği düzeltebilir ve artık birçok ülke yenilenebilir enerjide büyük bir genişleme planlıyor.

Elektriğinin %70’inden fazlasını yanan kömürden sağlayan Polonya, 2040 itibarıyla 10-16 GW güneş enerjisi, 7-10 GW kara rüzgarı ve 8-11 gigawatt (GW) açık deniz rüzgar enerjisine sahip olmayı hedefliyor.