;
Bilim

ABD’deki Yangınlarda New Jersey Eyaleti Büyüklüğündeki Alan Yandı, 30’dan Fazla Kişi Hayatını Kaybetti

ABD’nin batı kıyısındaki yangınlarda 30’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Birçok yerleşim yerinin küle döndüğü Oregon eyaletinde onlarca kişi kayıp. Eyalette görevli bir acil durum yetkilisi, hükümetin “toplu ölüm olaylarına” karşı hazırlık yapması gerektiğini söyledi.

Yangınlar yaklaşık üç haftadır, Oregon, Kaliforniya ve Washington eyaletlerinde etkili. Milyonlarca dönüm arazi ile birlikte binlerce ev yandı. On binlerce kişi yangınlardan kaçarak, evlerini terk etti.

Demokratların Başkan adayı Joe Biden, Cumartesi günü, “İklim değişikliği an itibariyle hayat tarzımıza varoluşsal bir tehdit oluşturuyor” diyerek, Başkan Donald Trump’ı iklim değişikliği konusunda şüpheci olmakla suçladı ve gerçeği göz ardı etmekle eleştirdi.

Trump ise Pazartesi günü Kaliforniya eyaletine yapacağı ziyaret öncesi, yangınlarla ilgili olarak “kötü orman yönetimini” sorumlu tuttu.

Yetkililer, yangınlarda şu ana kadar New Jersey eyaleti büyüklüğünde bir alanın yandığını belirtiyor.

Yangınlar nedeniyle oluşan duman tabakası ise bu eyaletlerin büyük şehirlerini kaplamış durumda. Portland, San Fransisco ve Seattle kentlerinde hava kirliliği insan hayatını tehdit ediyor.

Yalnızca Oregon eyaletinde, itfaiye ekipleri 16 büyük yangınla mücadele ediyor, 40 bin kişi evlerini terk etmek zorunda bırakıldı.

Eyaletin acil durum kurumu, 10 kişinin hayatını kaybettiğini ancak ölü sayısının bunun çok üzerine çıkabileceğini ifade ediyor.

Washington eyaletinde ise 15 büyük yangın söndürülmeye çalışılıyor. Eyalette bir yaşındaki bir bebek ailesi ile alevlerden kaçmak isterken hayatını kaybetti. Anne ve baba ise kritik durumda tedavi altında.

28 büyük yangınla mücadele edilen Kaliforniya eyaletinde ise şu ana dek en az 22 kişi hayatını kaybetti. 15 bine yakın itfaiyeci 15 Ağustos’tan bu yana alevlerle mücadele ediyor.