;
Politika

ABD Ordusunun İlk İklim Stratejisi 2050’ye Kadar Net Sıfır Emisyonu Hedefliyor

Nebraska’daki Offutt Hava Kuvvetleri Üssü ve Florida’daki Tyndall Hava Kuvvetleri üssü de dahil olmak üzere ABD askeri üslerinde, son yıllarda yoğun sel ve kasırgalar nedeniyle milyarlarca dolarlık hasar oluştu.

ABD Ordusu, üsleri küresel ısınmanın neden olduğu hasara karşı korumaya yardımcı olmayı ve askerleri daha şiddetli sıcak hava dalgası, kuraklık ve sel ile başa çıkması için eğitmeyi amaçlayan ilk iklim stratejisini yayımladı.

Ordunun iklim stratejisi, seragazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 2005 seviyelerine göre yarıya indirmeyi ve 2050 yılına kadar net sıfıra getirmeyi hedefliyor.

Ordu Sekreteri Christine Wormuth stratejide, “Çalışma alanımızda her türlü tehditle karşı karşıyayız, ancak bunlardan birkaçı gerçekten varoluşsal olarak adlandırılmayı hak ediyor. İklim krizi öyle. İklim değişikliği dünyayı daha güvensiz hale getiriyor ve harekete geçmemiz gerekiyor” dedi.

Savunma Bakanı Lloyd Austin, Biden’ın geçen yıl göreve gelmesinden kısa bir süre sonra, Pentagon’un askeri simülasyonlarda ve savaş oyunlarında iklim değişikliği riskini içereceğini söylemişti.

Biden’ın eylemleri, askeri ve istihbarat teşkilatlarının iklim değişikliğinin ulusal güvenlik riski oluşturduğuna dair raporlarına karşı çıkan eski Başkan Donald Trump’ın gidişatını tersine çevirdi.

ABD askeri ve istihbarat yetkilileri, dünya çapındaki Amerikan askeri üslerine verilen hasar, doğal kaynaklar üzerinde artan küresel rekabet ve silahlı çatışma riski bulunan yerler de dahil olmak üzere, iklim değişikliğinin güvenlik tehdidi olması konusunda fikir birliği içerisinde.

Nebraska’daki Offutt Hava Kuvvetleri Üssü ve Florida’daki Tyndall Hava Kuvvetleri üssü de dahil olmak üzere ABD askeri üslerinde, son yıllarda yoğun sel ve kasırgalar nedeniyle milyarlarca dolarlık hasar oluştu.

Teksas ve diğer güney eyaletlerindeki ordu üslerindeki yüksek sıcaklıklar da acemi askerlerin eğitimini daha tehlikeli hale getirdi.

Strateji, ordunun, binalardan kaynaklanan emisyonları kesmesini, 2035 yılına kadar tamamen elektrikli bir araç filosu geliştirmesini ve 2035’e kadar kurulan her mikro şebekede yenilenebilir kaynaklar dahil birçok güç kaynağını kullanabilen bağımsız bir enerji sistemi yerleştirilmesini gerektiriyor.

Ordunun şu anda Kentucky’deki Fort Knox’taki 2.1 megavatlık güneş enerjisi sahası gibi 950 yenilenebilir enerji projesi ve 2024’e kadar planlanan 25 mikro şebeke projesi var.

İklim ve Güvenlik Merkezi ve Stratejik Riskler Konseyi’nin kurucu ortağı Francesco Femia, ordunun emisyonları azaltma ve küresel ısınmanın stratejiden operasyonlara kadar her şey üzerindeki etkisini göz önünde bulundurma taahhüdünün “iklim değişikliğinin değişen güvenlik risklerinde hem acil hem de geniş kapsamlı gerçek bir yer edindiğini” söyledi.